لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

دیده بان حقوق بشر: شورشیان سوریه نوجوانان را برای جنگ می‌برند


عکس آرشیوی از یک نوجوان سوری که در خیابانی با ساختمان های ویرانه در «دیر الرزور» قدم می زند.
عکس آرشیوی از یک نوجوان سوری که در خیابانی با ساختمان های ویرانه در «دیر الرزور» قدم می زند.

هم نظامیان طرفدار دولت سوریه و هم گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد، کودکان و نوجوانان را به خدمت در جبهه‌های جنگ برده‌اند.

دیده ‌بان حقوق بشر می‌گوید برخی از گروه‌های شورشی در سوریه نوجوانان ۱۵ ساله را برای جنگ داخلی جذب می‌کنند و از آنها به عنوان تک تیرانداز، بمبگذار انتحاری، یا برای حمل برانکارد در جنگ داخلی استفاده می‌کنند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز دوشنبه، در گزارشی با اعلام این مطلب گفت شورشیان سوریه از طیف‌های مختلف عقیدتی – از جمله «ارتش آزاد سوریه» که از حمایت کشورهای غربی برخوردار است، جبهه اسلامی، جبهه النصرت به پشتیبانی القاعده و دولت اسلامی عراق و شام – کودکان را در درگیری‌های داخلی کشور به کار گرفته‌اند.

به گفته دیده بان حقوق بشر، نیروهای نظامی و انتظامی در مناطق تحت کنترل کردها هم از نوجوانان در عملیات جنگی استفاده کرده‌اند. در گزارش ۳۱ صفحه‌ای سازمان آمده است «گروه‌های مسلح سوری نباید کودکان آسیب پذیر را – که شاهد کشته شدن اعضای خانواده و بستگان خود، بمباران مدارس و تخریب محله‌های شهرشان بوده‌اند – برای مقاصد جنگی شکار کنند و آنها را برای جنگ در نیروهای خود جذب کنند. فرستادن نوجوانان در خطوط مقدم جبهه، دهشت جنگ مسلحانه در سوریه را دوچندان می‌کند.»

دیده بان حقوق بشر می‌گوید گروه‌های افراطی جبهه النصره و دولت اسلامی عراق و شام (داعش) از طریق برنامه‌های آموزشی، از جمله آموزش‌های نظامی، کودکان و نوجوانان را به دام می‌اندازند. نوجوانانی که قبلاً در جنگ بوده‌اند به سازمان گفته‌اند فرماندهانشان نوجوانان را به شرکت در عملیات انتحاری تشویق می‌کردند.

به گزارش دیده بان حقوق بشر، برخی از گروه‌های شورشی دیگر نوجوانان را برای سربازی استخدام نمی‌کنند. این سازمان می‌گوید اوپوزیسیون اصلی دولت دمشق یعنی شورای ملی سوریه و مقامات کرد اعلام کرده‌اند که استفاده از کودکان در جنگ را متوقف می‌کنند.

گزارش دیده بان حقوق بشر براساس مصاحبه با ۲۵ کودک و نوجوان سوری تدوین شده که پیشتر به عنوان کودک-سرباز در جنگ بوده‌اند. این گزارش به شبه نظامیان طرفدار دولتکه گفته می‌شود آنها هم کودکان را به خدمت در جنگ برده‌اند – نپرداخته، و می‌نویسد معلوم نیست چه تعدادی از کودکان سوری در حال جنگیدن هستند.

بنا بر این گزارش، پیوستن نوجوانان به گروه‌های مسلح در سوریه دلایل مختلفی دارد: بعضی به دنبال دوستان و اعضای خانواده و فامیل به جنگ رفته‌اند، بعضی هم ساکن محله‌هایی بوده‌اند که جنگ در آنها درگرفته و گزینه دیگری نداشته‌اند.
XS
SM
MD
LG