لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

خانواده جوان اعدام شده توسط داعش اتهام همکاری او با موساد را تکذیب کردند


اعدام نوجوان داعشی به اتهام جاسوسی برای اسرائیل، به دست کودکی که او هم عضو داعش است
اعدام نوجوان داعشی به اتهام جاسوسی برای اسرائیل، به دست کودکی که او هم عضو داعش است

گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، تصاویر ویدئویی جدیدی از به قتل رساندن یک نوجوان ۱۹ ساله عرب اسرائیلی را، که به گفته‌ این گروه برای موساد جاسوسی می‌کرد، منتشر کرد.

این ویدئو ابتدا محمد مسلم که لباس نارنجی بر تن دارد را در داخل اتاقی نشان می‌دهد. او توضیح می‌دهد که چگونه اسرائیل او را به خدمت گرفته و برای جاسوسی آموزش داده است، و در ادامه می‌گوید که پدر و برادرش مشوق او برای این کار بوده‌اند. سپس، مسلم به فضایی باز برده می‌شود و با شلیک گلوله در سرش به دست پسربچه‌ای، که گوینده فرانسوی زبان داعشی او را یکی از «شیربچه‌های خلافت» می‌خواند، اعدام می‌شود.

به گزارش رادیو فرانسه، این دومین اعدامی است که این گروه به دست یک کودک انجام می‌دهد.

به نوشته گاردین، خانواده محمد مسلم اتهام جاسوسی فرزندشان برای اسرائیل را تکذیب کرده‌اند. مادر او، هند، می‌گوید پیکارجویان داعش پسرش را شست‌ و شوی مغزی داده بودند، و از آنجا که او می‌خواست از داعش جدا شود، آنها خواستند او را با اتهام کار کردن برای موساد، بی‌آبرو کنند.

مادر محمد مسلم می‌گوید «نه فقط پسرم را کشته‌اند، بلکه می‌خواهند تصویر او و تصویر ما را نیز خراب کنند. به خانه ما نگاه کنید. من در خانه‌های مردم نظافت می‌کنم و پدرش هم راننده اتوبوس است. اگر ما از موساد پول می‌گرفتیم، احتیاج به کار کردن داشتم؟ ما فقط آبرو داریم. داعشی‌ها می‌خواهند آبروی ما را از ما بگیرند.»

گاردین می‌نویسد مادر ۴۶ ساله محمد مسلم گفته است محمد، که در اداره آتش نشانی وادی جوز در شرق اورشلیم کار می‌کرد، چهار ماه پیش به پدر و مادرش گفته بود می‌خواهد با یکی از دوستانش به ترکیه برود. «جلوی چشم ما ساکش را بست و خیلی خوشحال بود. برای سفر هم از ما پول گرفت. دیگر ازش خبری نداشتیم.»

خانواده محمد پس از دو ماه بی‌خبری از او با پلیس تماس می‌گیرند. چندی بعد او از طریق اسکایپ با خانواده‌اش تماس می‌گیرد و می‌گوید با داعش است.

مادر محمد می‌گوید «ما صورتش را دیدیم. با دوستانش نشسته بود. گفت قرار است پول زیادی از داعش دریافت کند. می‌خواهند برایش خانه بگیرند و پول ازدواجش را بدهند. در آن زمان از این که با داعش است بسیار خوشحال بود.»

به گفته هند، پسرش آخرین بار وحشت زده بود و می‌گفت که می‌خواهد به خانه برگردد و برای بازگشت درخواست پول کرده بود. ما ۴۰۰ دلار برایش فرستادیم و بعد از آن دیگر خبری از او نشد.

پدر محمد که راننده اتوبوس و در خدمت شرکت اتوبوس‌رانی اسرائیل است، گفت «پسرم را گول زدند. ما خیلی غمگین هستیم. اما هیچ یک از مقام‌های سیاسی اسرائیل با ما تماس نگرفته‌اند. تنها کسی که با ما تماس گرفت، احمد طیبی عضو عرب کنست بود.» که به آنها گفته این سرنوشت همه بچه‌هایی است که به داعش می‌پیوندند.

مقام‌های اسراییلی می‌گویند هنوز نمی‌توانند اصالت این ویدئو را تایید کنند. موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل با رد ارتباط این نوجوان با سرویس‌های اطلاعاتی اسراییل گفته است «این عرب اسرائیلی هیچ ارتباطی با موساد و دیگر نهادهای امنیتی اسراییل ندارد.»

این نخستین بار است که داعش یک عرب اسرائیلی را اعدام می‌کند. مرد فرانسوی زبانی که در این ویدئو حضور دارد، مردم اسرائیل را نیز تهدید می‌کند.

رسانه‌های فرانسوی با توجه به لهجه‌ فرد داعشی حاضر در ویدئو، احتمال می‌دهند که او اهل تولوز در جنوب فرانسه باشد.

مقام‌های فرانسوی هنوز در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

وسیم نصر، کارشناس شبکه فرانس ۲۴ که متخصص جریان‌های جهادی است می‌گوید مرد فرانسوی احتمالا برادر ناتنی محمد مراح است و ممکن است کودکی که در تصاویر دیده می‌شود نیز فرزند یکی از خواهران محمد مراح باشد که اکنون در سوریه به سر می‌برد.

محمد مراح در سال ۲۰۱۲ در حملاتی جداگانه هفت نفر، سه کودک در یک مدرسه‌ی یهودی، یک روحانی یهودی و سه نظامی عضو ارتش فرانسه را در شهر تولوز به قتل رساند و خود به دست ماموران پلیس کشته شد.

استفاده داعش از کودکان

به نوشته گاردین، ناتاشا آندرهیل سخنران ارشد در زمینه روابط بین المللی در دانشگاه ناتینگهام ترنت و کارشناس شورش و تروریسم بین المللی، با بیان این که درگیری‌های عراق و سوریه کار داعش را برای استثمار کودکان آسان‌تر کرده است، «میراث خشونت در این کشورها سبب شده که کودکان در برابر خشونت حساسیت خود را از دست بدهند. این امر آنها را در قبال خشونت مقاوم می‌کند و نیز کار تبدیل آنها به ماشین آدم کشی را بسیار آسان تر می‌کند.»

او افزود که استفاده از کودکان به ویژه این پیام را می‌رساند که داعش جوان است و می‌تواند جوانان را به خود جذب کند. «بیم از آن است که این بچه ها وقتی هیچ محدودیتی در قبال کاربرد خشونت نمی‌بینند در خشونت بی نهایت افراطی شوند.»

نخستین حمله‌ محمد مراح در تولوز در روز یازدهم مارس سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد و این ویدئو بدون اشاره به محمد مراح و حملات او به یهودیان در سالگرد این حملات منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG