لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۵

جنگ داخلی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار برای سوریه هزینه داشته است


میزان ویرانی‌های اقتصادی و اجتماعی چهار سال جنگ داخلی در سوریه، در گزارش جدیدی با پشتیبانی سازمان ملل متحد، به تفصیل تشریح شده است.

در حالی که درگیری‌های چند ملیتی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بر خشونت‌های داخلی دامن زده است، این گزارش که روز سه شنبه منتشر شد، می‌گوید جنگ حدود ۲۰۲ میلیارد دلار هزینه برای اقتصاد سوریه داشته، و نابرابری را برای مردمی که در آن کشور در تلاش برای یافتن غذا هستند، به سطحی بی‌سابقه رسانده است.

پیامد این موضوع، افزایش نرخ بیکاری بوده که از حدود ۱۵ درصد در آغاز جنگ در ۲۰۱۱، به نزدیک ۵۸ درصد در پایان سال پیش بالا رفت؛ و اینک در کشوری که جمعیت آن از ۲۱ میلیون نفر به ۵/۱۷ میلیون نفر کاهش یافته، تقریبا ۴ میلیون نفر بیکار هستند.

این گزارش همچنین می‌گوید در سال ۲۰۱۴ میلادی، گرفتار شدن مردم سوریه در فقر ادامه یافت، و اینک از هر پنج سوری، یک نفر در فقر بسر می‌برد.

در این میان، در یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ سوریه، هنوز هیچ پیشرفت واقعی صورت صورت نگرفته است.

این جنگ چهار ساله حدود ۲۲۰ هزار تن را کشته، ۳ میلیون و ۸۰۰ نفر را وادار کرده به کشورهای همسایه بگریزند، و نیز موجب شده است ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در داخل کشور آواره شوند.

به گزارش مرکز پژوهش‌های سیاسی سوریه، سال‌ها خشونت، بویژه بر کودکان سوریه، تاثیر گذاشته است. نیمی از آنها دیگر به مدرسه نمی‌روند و بسیاری سه سال است که نتوانسته‌اند در کلاس‌های درس حضور پیدا کنند.

سازمان ملل متحد در ماه دسامبر ۲۰۱۴ گفت، یک چهارم مدارس کشور، همراه با نیمی از بیمارستان‌ها، آسیب دیده یا کاملا ویران شده‌اند.

در همین حال در خبری جداگانه، پزشکان بدون مرز می‌گوید بیش از ۶۰۰ پرسنل پزشکی در جریان جنگ ۴ ساله سوریه کشته شده‌اند.

به گزارش این گروه از پزشکان فعال در زمینه حقوق بشر، در این مدت ۱۸۳ واحد پزشکی در نقاط مختلف سوریه، ۲۳۳ بار هدف حملات عمدی و غیرعمدی قرار گرفته‌اند.

پزشکان بدون مرز بشار اسد را مسؤل این تلفات می‌داند و می‌گوید بر اساس مدارک موجود مرگ ۱۳۹ نفر مستقیماً ناشی از شکنجه یا اعدام بوده است.

XS
SM
MD
LG