لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

ژنرال مک مستر: کشورهای مسئولیت‌پذیر باید مانع اقدامات ایران در سوریه شوند


ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا می گوید واکنش کشورهای جهان به حمایت تهران و مسکو از دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، باید چیزی فراتر از قطعنامه های شدید اللحن باشد و این دو باید به خاطر حمایت و سهمی که در جنگ داخلی سوریه دارند با مجازات هایی که عواقب اقتصادی و سیاسی دارد، روبرو شوند.

ژنرال مک مستر که روز پنجشنبه در موزه هولوکاست شهر واشنگتن سخنرانی می کرد، گفت ایران و روسیه مانع پایان دادن به جنگ سوریه، شکست داعش، و کمک رسانی به قربانیان جنگ می شوند و از جنایت های این رژیم علیه مردمش، حمایت می کنند.

او به ویژه بر نقش و مشارکت مخرب ایران در جنگ سوریه تاکید کرد و همچنین گفت فراتر از سوریه و در سطح خاورمیانه، ایران تسلیحات نظامی ارسال می کند، درگیری های قومی را شعله ور می کند، و از گروه های تروریستی حمایت می کند.

او گفت هدف ایران که از سال ۲۰۱۲ حدود ۱۶ میلیارد دلار هزینه دولت سوریه و گروه های نیابتی اش در عراق و یمن کرده و نیروهای شیعه خارجی را با استفاده از پرواز های غیرقانونی از جمله با هواپیماهای غیرنظامی به سوریه می فرستد، ایجاد پایگاهی دائمی در سوریه است که اسرائیل را تهدید خواهد کرد.

او گفت ایران مانع شکست داعش و حمایت از غیرنظامیان سوری می شود. او گفت رژیم ایران رژیمی است که با افتخار شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» می دهد و به وجدان انسانها با انکار هولوکاست توهین می کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: همه «کشورهای مسئولیت پذیر» باید مانع اقدامات بی ثبات کننده ایران در سوریه و خاورمیانه شوند.

ژنرال مک مستر از همه «کشورهای متمدن» جهان خواست برای پایان دادن به جنگ سوریه اقدام کنند و بشار اسد و کشورها و گروه های حامی او را مسئول بدانند.

او گفت آمریکا به مردم سوریه کمکرسانی می کند اما کمک های بازسازی شامل اراضی تحت کنترل دولت بشار اسد نخواهد مگر آنکه انتقال سیاسی قدرت صورت بگیرد.

ژنرال مک مستر گفت رژیم اسد هفت سال که مردم خودش را می کشد، آنها را شکنجه می دهد، آنها را گشنگی می دهد، به آنها تجاوز جنسی می کند، علیه آنها سلاح شیمیایی استفاده کرده است، به بیمارستان ها و مدارس حمله کرده است، و داعش هم مردم سوریه را زنده زنده سوزانده و اقلیت های مذهبی را وحشیانه کشته است. ژنرال مک مستر گفت حدود ۵۰۰ هزار نفر از زمان جنگ داخلی سوریه کشته و ناپدید شده اند.

او گفت آمریکا تلاش دارد مانع استفاده دولت اسد از تسلیحات شیمیایی شود، کاری که رژیم بشار اسد آن را انجام داده است و دولت آمریکا به این اقدام دولت سوریه واکنش نظامی نشان داد و پیام قاطعی به دمشق فرستاد.

ژنرال مک مستر گفت آمریکا برای شکست داعش و پاسخگو دانستن بشار اسد و حامیان او اقدام می کند. او یکی از اقدامات را مستند سازی جنایات دولت سوریه عنوان کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG