لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

چرا نیکی هیلی تهدید کرد که آمریکا در سوریه اقدام یکجانبه نظامی خواهد کرد


واشنگتن پست در گزارشی نوشت: نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، دوشنبه ضمن ارائه پیش نویس جدیدی از یک قطعنامه آتش بس فوری به اعضا شورای امنیت هشدار داد که ایالات متحده «آماده است در صورت لزوم اقدام کند».

شانزده روز پس از تصویب یک قطعنامه آتش بس که در توقف بمباران و امکان دسترسی های بشردوستانه عمدتا ناموفق بود، نیکی هیلی به مقایسه شرایط امروز با سال گذشته پرداخت که طی آن ایالات متحده پس از حمله شیمیایی مرگباری به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه حملات هوایی کرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: «وقتی جامعه بین المللی مرتب کوتاهی می کند، زمان هایی می رسد که ایالات متحده مجبور است خودش دست به اقدام بزند.»

هیلی گفت این یکی از آن زمان ها است: «ما به هر کشوری و بیش از همه به رژیم یاغی سوریه که مصمم به تحمیل عزم خود از طریق حملات شیمیایی و رنج های غیرانسانی است هشدار می دهیم، ایالات متحده آماده است در صورت لزوم اقدام کند. این راهی نیست که ما ترجیح بدهیم. اما راهی است که نشان داده ایم خواهیم رفت و آماده ایم دوباره آن را طی کنیم.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، پیشتر در شورای امنیت گفته بود از زمانی که شورای امنیت خواهان آتش بس در غوطه شرقی در حومه دمشق شده بمباران و خونریزی در آن منطقه تحت کنترل شورشیان افزایش پیدا کرده است. تنها شمار محدودی کاروان محموله های پزشکی وارد غوطه شرقی شده و حتی یک بیمار با حال وخیم امکان خروج پیدا نکرده است.

سفیر روسیه در سازمان ملل متحد با دفاع از دولت بشار اسد گفت سوریه «حق این را دارد که تهدید علیه شهروندانش را از بین ببرد. حومه دمشق نمی تواند منشاء تروریسم بماند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG