لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

عنان: نتایج غیرقابل تصور شکست صلح


کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل هشدار داد که شکست در حل بحران سوریه ممکن است نتایج غیر قابل تصوری در برداشته باشد.

آقای عنان این سخنان را روز سه شنبه بعد از مذاکره با علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران در تهران ابراز داشت. ایران مهمترین متحد سوریه به شمار می رود و آقای عنان به منظور رایزنی درباره بحران سوریه به تهران رفته است.

آقای عنان گفت دولت ایران در زمینه تلاشهای وی برای رسیدن به نتیجه ای صلح آمیز در سوریه همکاری کرده است. وی افزود: «اگر ما تلاش واقعی برای حل صلح آمیز مسائل انجام ندهیم و (وضع) از دست خارج شود و به منطقه سرایت کند، ممکن است نتایجی به بار آورد که هیچ یک از ما تصور آن را هم نمی کند.»

کوفی عنان گفت روز دوشنبه اش با بشار اسد در دمشق دیدار کرد و آن دیدار را «مثبت و سازنده» توصیف کرد: «ما درباره رویکردی توافق کردیم که بعدا آن را با اپوزیسیون در میان خواهم گذاشت.» آقای عنان یک بار دیگر بر توقف خشونت ها و ایجاد گفت و گوی سیاسی تاکید کرد. او این نکات را پیشتر در طرحی که در ماه آوریل (فروردین) ارائه کرد نیز ذکر کرده بود.

جهاد المقدسی، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه در توییتر خود نوشته است: «در هر دو دیدار ما به عنان در مورد تعهد سوریه به اجرای طرح شش ماده ای او اطمینان دادیم و امیدواریم که طرف مقابل نیز چنین تعهدی داشته باشد.»

بشار اسد گفته است حمایت سیاسی آمریکا از «تروریست ها»، طرح صلح عنان را ناکارآمد ساخته است. وی روز یکشنبه در مصاحبه ای تلویزیونی عربستان سعودی، قطر، ترکیه، و ایالات متحده را به حمایت تسلیحاتی و تدارکاتی از مخالفان حکومت دمشق متهم کرد. او به شبکه آلمانی ARD گفت: «می دانیم که عنان با موانع بیشماری مواجه است اما نباید گذاشت که طرح صلح او شکست بخورد.»

رئیس جمهوری سوریه، که در ۱۶ ماه گذشته سرکوب خونینی را علیه مخالفان خود به راه انداخته، گفت: «اولین مانع این است که بسیاری از کشورها نمی خواهند طرح صلح موفق شود به همین خاطر برای تروریست ها سلاح و پول می فرستند و از آنها حمایت سیاسی می کنند.»
بشار اسد انقلابیون مخالف با حکومت خود را تروریست می خواند.
XS
SM
MD
LG