لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

ظریف ساخت تاسیسات هسته ای در سوریه را تکذیب کرد


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ادعای مجله اشپیگل مبنی بر ساخت تاسیسات اتمی توسط ایران در غرب سوریه را رد کرد.

ظریف روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری با وزیر امور خارجه قبرس، در پاسخ به سوالی درباره مقاله آلمانی اشپیگل گفت: «ادعای این مجله تلاشی از برای ایجاد توهم در سطح بین المللی و نگرانی از برنامه هسته ای ایران. آنها سعی دارند با این اخبار به هراس افکنی نسبت به ایران بپردازند.»

مجله آلمانی اشپیگل به نقل از مقامات امنیتی که هویت‌شان فاش نشده نوشته است که ایران در ساخت تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی به سوریه کمک می‌کند.

به نوشته این نشریه، این تاسیسات که در دل کوههای غیرقابل دسترس غرب سوریه در دو کیلومتری مرز لبنان در اعماق زمین جای گرفته، به منابع برق و آب متصل شده است.

اشپیگل اضافه کرده است که منابع امنیتی، دسترسی به اسناد اختصاصی، تصاویر ماهواره‌ای و شنود مکالمات را برای این هفته‌نامه به منظور نگارش این مقاله فراهم کردند.

اشپیگل این مقاله را در حالی منتشر کرده است که ایران و قدرتهای جهانی در آستانه دستیابی به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران قرار دارند. مجله اشپیگل در گزارش خود مدعی شده که تاسیسات زیرزمینی یاد شده در سوریه به منظور دستیابی به سلاح هسته‌ای ساخته شده است.

این در حالیست که ایران در تلاش است تا در مذاکرات هسته‌ای خود با کشورهای ۱+۵، صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای خود را به اثبات برساند و تحریم‌های بین‌المللی علیه خود را لغو کند.

ایران، نزدیکترین متحد دولت سوریه است و در بحران داخلی سوریه، آشکارا از بشار اسد در مقابل تهدیدهای غرب و حملات مخالفان داخلی، حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG