لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۳

ایران و سوریه «بانک و منطقه آزاد مشترک» تاسیس می‌کنند


رستم قاسمی (چپ).
رستم قاسمی (چپ).

آرمین سلیمانی - رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی ایران روز پنجشنبه در مورد «ایجاد مناطق آزاد مشترک» میان تهران و دمشق گفت قرار است «رئیس منطقه آزاد کشور در سفر به سوریه، مسئله منطقه آزاد مشترک را بررسی و قراردادی را امضا کند.»

به گزارش خبرگزاری‌های ایران آقای قاسمی روز چهارشنبه در راس هیاتی اقتصادی و سیاسی و برای سفری سه روزه وارد دمشق پایتخت سوریه شد تا ضمن دیدار با بشار اسد و شماری از مقامات ارشد این کشور، در خصوص «ترسیم نقشه راه ارتقای همکاری‌های اقتصادی تهران و دمشق» رایزنی کند.

وزیر راه درباره تصمیمات پولی و بانکی ایران و سوریه که با تحریم‌های مالی بین‌المللی مواجه هستند، گفت: «قرار شد بانک مشترک در سوریه ایجاد شود. در این راستا، بناست بانک‌های ایرانی و سوری در کشورهای یکدیگر شعبه داشته باشند.»

از زمان آغاز اعتراضات عمومی سوریه در ژانویه ۲۰۱۱ و حمایت مستقیم نظامی - اقتصادی جمهوری اسلامی از حکومت بشار اسد، مقامات ایران از امضای تفام‌نامه‌ها و موافقت‌های بسیاری با دمشق برای ایجاد تبادلات اقتصادی خبر داده‌اند.

وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم همچنین گفته است: «قرار شد کمیته مشترکی بین ما و سوریه تشکیل شود؛ تفاهم‌نامه‌های زیادی با سوریه داریم، اما بخشی از آنها عملیاتی نشده‌اند، بنابراین قرار شد در کمیته‌ای مشترک این موضوعات بررسی و سپس اجرایی شوند.»

در ده ساله گذشته ارقام مختلفی از میزان هزینه‌های جمهوری اسلامی در سوریه اعلام شده است. محمدرضا نقدی، معاون سابق هماهنگ‌کننده سپاه دی ۱۳۹۹ با اشاره به فعالیت‌های منطقه‌ای۳۰ سال اخیر جمهوری اسلامی گفت «جمهوری اسلامی ایران در این مدت ۱۷ میلیارد دلار برای همه فعالیت‌هایش از جمله دیپلماسی، کار فرهنگی و دفاعی در منطقه هزینه کرده است.»

XS
SM
MD
LG