لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

نگرانی سوریه از تاثیر کاهش بهای نفت بر کمک‌های ایران


دیدار اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران و وائل الحقی نخست وزیر سوریه - ۲۵ آذر ۱۳۹۳
دیدار اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران و وائل الحقی نخست وزیر سوریه - ۲۵ آذر ۱۳۹۳

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت برخی از مقام‌های بانکی و اقتصادی سوریه از این که دریافت کمک‌های حیاتی از سوی ایران با کاهش بهای نفت در خطر قرار بگیرند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

بشار اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه در طول جنگ داخلی چهار ساله با مخالفان خود، متکی به کمک‌های ایران بوده، اما برغم پیام تهران مبنی بر ادامه کمک‌ها، به نظر می‌رسد دمشق تحت فشار قرار گرفته است.

ایران تابستان گذشته خط اعتباری به میزان ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای خرید مواد نفتی، و همچنین یک میلیارد دلار برای خرید مواد غیرنفتی در اختیار سوریه قرار داد.

بر اساس گزارش رویترز که روز جمعه منتشر شد، با کاهش بهای نفت، سوریه از ایران خواسته است تا اطمینان دهد وضعیت موجود حفظ خواهد شد و تهران ظاهراً در پیام پاسخ مثبت به این درخواست دمشق داده است.

معاون رئیس جمهوری ایران پس از دیدار با نخست وزیر سوریه که هفته گذشته به تهران سفر کرده بود، گفت کمک‌های اقتصادی ایران به سوریه ادامه خواهد یافت.

اسحاق جهانگیری در نشست مطبوعاتی مشترک با وائل الحلقی در اواخر روز سه‌شنبه، با اشاره به حمایت‌های سوریه از ایران در جنگ هشت ساله با عراق، گفت امروز که سوریه که در شرایطی سخت قرار دارد، ما باید از این کشور حمایت کنیم.

نخست وزیر سوریه هدف از سفر خود به تهران را تکمیل برنامه‌های گذشته و تعمیق روابط دوجانبه عنوان کرد و گفت این سفر به منظور تقویت همکاری‌ها در همه زمینه‌ها، بخصوص سیاسی و اقتصادی صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG