لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

تلاش تهران و آنکارا برای رسیدن به توافق درباره آینده سوریه


دیدار وزیران خارجه ایران و ترکیه در تهران
دیدار وزیران خارجه ایران و ترکیه در تهران

همزمان با اوج‌گیری تماس‌های دیپلماتیک به منظور دستیابی به راهکاری برای حل بحران سوریه، وزیر امور خارجه ترکیه به تهران سفر کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه پس دیدار با مولود چاووش اوغلو گفت که دو کشور برای کمک به امنیت منطقه همکاری بیشتری می‌کنند. او اضافه کرد: «دو کشور دیدگاه‌های مشترک فراوانی در حوزه‌های مختلف دارند و تفاوت برخی دیدگاه‌ها در پاره‌ای از موضوعات با گفت‌وگو و همکاری قابل حل و رفع است.»

مهمترین اختلاف نظر ایران و ترکیه در منطقه، آینده حکومت سوریه است. همزمان با اوج‌گیری درگیری‌ها در سوریه در حالیکه ایران آشکارا از حکومت بشار اسد حمایت می‌کرد، دولت ترکیه با قطع روابط خود با دولت اسد، به حمایت از مخالفان مسلح دولت سوریه پرداخت.

وزیر امور خارجه ایران در حالی از حل اختلاف‌ها میان ایران و ترکیه از راه گفت و گو سخن گفت، که به نوشته ایسنا، وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری در سفارت ترکیه در تهران گفت: «رژیم اسد انسان‌های بی‌گناه را می‌کشد و به ملت خود حمله می‌کند. ما معتقد هستیم باید سوریه دوران گذاری را پشت سر بگذارد و دولتی بر سر کار آید که نماینده همه گروه‌های مردمی باشد.» او البته اضافه کرد که ترکیه با وجود تفاوت دیدگاه‌ها در این باره با ایران حرکت می‌کند.

دیدار وزیر خارجه ترکیه از تهران همزمان با سفر حسین امیر عبداللهیان معاون وزیر خارجه ایران به مسکو برای گفت و گو درباره آینده سوریه انجام شد.

آقای امیرعبداللهیان گفت که دیدگاههای ایران و ترکیه درباره سوریه با گفت و گو به هم نزدیک می‌شود.

پیش از آن، میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه و نماینده ویژه ولادیمیر پوتین نیز به ترکیه رفته بود تا با مخالفان بشار اسد گفت و گو کند. او تاکید کرده بود که روسیه درصدد است تا دولت سوریه ومخالفان آن بدون پیش شرط در مذاکراتی جدی شرکت کنند.

.

XS
SM
MD
LG