لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۰

مذاکرات نخست وزیر سوریه در تهران به منظور تامین نیازهای نفتی دمشق


وائل الحلقی نخست وزیر سوریه
وائل الحلقی نخست وزیر سوریه

دولت سوریه برای حصول اطمینان از ادامه واردات نفت از ایران گام‌هایی برداشته و هیات بلند پایه‌ای را جهت گفتگو با مقامات ارشد ایران به تهران فرستاده است.

تولید نفت سوریه، که تحت فشار تحریم‌های آمریکا و اروپا قرار دارد، از آغاز درگیری‌های داخلی از حدود چهار سال پیش، به شدت پائین آمده و شورشیان مخالف دمشق بسیاری از تاسیسات نفتی آن کشور را در کنترل خود گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی سوریه وائل الحلقی، نخست وزیر سوریه روز سه‌شنبه با هیانی از مقامات ایران به سرپرستی اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهوری ایران درباره ارسال فراوردهای نفتی ایران، با هدف تامین نیازهای نفتی مردم سوریه و پرهیز از هر کمبودی بحث و گفتگو کرد.

آقای حلقی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، و علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی نیز در تهران ملاقات کرد. آقای روحانی در این دیدار، بار دیگر خواهان گفتگوهای دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران سوریه شد.

در گزارش رویترز همچنین گفته می‌شود ایران در ماه ژوئیه سال گذشته، تسهیلات اعتباری به ارزش ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای خرید فراورده‌های نفتی توسط سوریه اعطا کرد.

خبرگزاری دولتی سوریه نیز در گزارشی نوشت دو طرف قراردادهایی برای بهبود ارسال فراورده‌های ایران به بازارهای سوریه امضا کردند و گفتند همکاری‌های دو کشور در پروژه های ترابری و نیرو نیز توسعه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG