لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۷

بازرسان تسلیحاتی وارد سوریه شدند


بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل متحد برای آغاز کارِ تائید و انهدام زرادخانه تسلیحات شیمیایی بشار اسد، وارد سوریه شده اند.

روز سه شنبه، کاروانی شامل حدود ۲۰ خود رو در راه دمشق از مرز لبنان گذشت. در آنجا بازرسان ماموریت پیچیده یافتن و از بین بردن حدود یک هزارتن سلاح شیمیایی را آغاز خواهند کرد.

عملیات از بین بردن تسلیحات شیمیایی تا نیمه سال ۲۰۱۴ یکی از بزرگترین و خطرناکترین کارها در نوع خود خواهد بود، و کوتاهترین جدول زمانی است که کارشناسان سازمان ممنوعیت تسلیحات شیمیایی تاکنون در هر کشوری با آن روبرو بوده اند، و نخستین ماموریت آنها در کشوری است که در جنگ به سر می برد.

عقیده بر این است که زرادخانه سلاح شیمیایی سوریه (شامل سارین، گاز خردل و دیگر مواد شیمیایی ممنوعه) در حدود ۴۵ محل در سراسر سوریه انبار شده است.
ارجحیت نخست بازرسان این است که با استفاده از هر ابزار ممکن، به از بین بردن توانایی تولید تسلیحات شیمیایی سوریه تا اول نوامبر کمک کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته پیش قطعنامه ای تصویب کرد که به سوریه دستور می دهد به برنامه سازمان ممنوعیت تسلیحات شیمیایی گردن نهد و امکان دسترسی آزادانه بازرسان را به تمام محلهایی که آنها برای انجام ماموریت خود مهم می بینند فراهم آورد.

ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه روز دوشنبه گفت دمشق قطعنامه شورای امینت را کاملا رعایت خواهد کرد.

او، که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می گفت، همچنین از جامعه بین المللی خواست خاورمیانه را یک منطقه غیر اتمی اعلام کند.
XS
SM
MD
LG