لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

حمله هوایی نیروهای سوریه به یک مدرسه ۱۲ نفر را کشت


\
\

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید حمله هوایی نیروهای دولتی به دبیرستانی در شهد شمالی الرقه، دست کم ۱۲ نفر را کشت که اغلب دانش آموز بودند. الرقه در اختیار نیروهای مخالف دولت سوریه است.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید با در نظر گرفتن وضعیت بحرانی شماری از مجروحان، شمار تلفات این حمله احتمالا افزایش خواهد یافت.

هواپیماهای سوری از ماه مارس (اسفند ماه گذشته) که نیروهای مخالف کنترل الرقه را در اختیار گرفتند، بارها به این شهر حمله کرده اند.

گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است همچنین گفت انقلابیون مخالف دست کم ۱۹ تن از نیروهای دولتی را طی حمله شبانه به منطقه القلمون در حومه دمشق به کشتند دادند.

همزمان، روز یکشنبه در سوریه بازرسان سازمان ملل متحد عازم بازرسی از هفت محل در نقاط مختلف سوریه شدند. گروه نظارتی سازمان ملل متحد به شکل جداگاه از بازرسان سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی کار بازرسی از تاسیسات تسلیحات شیمیایی سوریه را انجام می دهد. بازرسان سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی قرار است کارشان را تا چند روز آینده و برای معدوم سازی زرادخانه های شیمیایی سوریه آغاز کنند.

ماموریت این سازمان به دنبال صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است که خواستار نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه شده است.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز یکشنبه گفت به این خواسته شورای امنیت احترام میگذارد اما نه به خاطر قطعنامه. اسد در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ایتالیایی گفت سوریه هفته ها قبل از صدور قطعنامه به عضویت کنوانسیون بین المللی منع تسلیحات شیمیایی درآمد. او گفت پایبندی به پیمان نامه های امضا شده، بخشی از «تاریخ» سوریه است.

بشار اسد یک بار دیگر تاکید کرد که حاضر به مذاکره با مخالفان مسلحی که آنان را «تروریست» می خواند، نیست. رئیس جمهوری سوریه همچنین گفت اغلب کشورهای اروپایی نمی توانند نقشی در حل مشکلات پاکستان بازی کنند چرا که موضعی شبیه به آمریکا اتخاذ کرده اند.

ایالات متحده آریکا و متحدانش از رئیس جمهوری سوریه خواسته اند به سرکوب خشونت بار قیام مردمی که دو سال پیش با تظاهرات صلح آمیز آغاز شد، پایان دهد.

XS
SM
MD
LG