لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

خونین ترین نبرد سوریه در راه است، جان یک میلیون غیرنظامی در خطر


کمپ پناهندگان در شمال استان ادلب
کمپ پناهندگان در شمال استان ادلب

روزنامه واشنگتن پست می گوید در حال حاضر حدود یک میلیون نفر از مردم سوریه در یک استان در شمال غرب کشور جمع شده و با دلهره منتظر آتش بس هستند تا خود را به ترکیه برسانند.

تپه های صخره ای مرز میان سوریه با جنوب ترکیه آخرین مخفی گاه شورشیان است. واشنگتن پست می گوید در ماه های آینده این منطقه به نبردگاهی دشوار میان نیروهای بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مقابل شورشیان تبدیل خواهد شد.

ایران، روسیه و ترکیه به تازگی توافقی را درباره سوریه امضا کردند و این توافق جلوی بخش بزرگی از خشونت ها در استان ادلب و سه منطقه سوریه را گرفته است. اما اگر آتش بس شکسته شود وضع تغییر می کند: مرز ترکیه به شدت کنترل می شود و نیروهای حامی دولت سوریه ماه هاست که آنجا هستند و شورشیان نزدیک به القاعده هدف آنان خواهند بود، در این میان صدها هزار غیرنظامی گرفتار خواهند شد.

ترکیه، لبنان و اردن در چند سال گذشته بخشی از تلاش برای پذیرش پناهجویان سوری فراری از جنگ بوده اند و اکنون عمدتا مرزهای خود را به روی آنان بسته اند. رفتن به شرق و ورود به عراق نیز برای غیرنظامیان سوری خطر مواجه شدن با داعش در یک منطقه تحت کنترل آنان را دارد.

همزمان با پیشروی جنگ و درگیری میان نیروهای دولتی و شورشیان، ادلب به محل تجمع شبه نظامیانی بدل شده که حاضر به تسلیم نشده اند.

پیشتر به دنبال توافق دولت اسد غیرنظامیان از مناطق تحت حمایت شورشیان به شمال غرب کشور منتقل شدند.

ساکنین این مناطق می گویند تازه واردها در هر نقطه ای پناه گرفته اند. ساختمان ها پر از جمعیت شده و کرایه خانه سر به فلک گذاشته است. بسیاری از خانواده های آواره در چادر، اتاق های گلی و یا حتی غارها پناه گرفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG