لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

تخلیه افراد از مناطق تحت محاصره سوریه از سرگرفته شد


شبکه خبری سی.بی.اس به نقل از رسانه های دولتی و فعالان سوریه از ازسرگیری تخلیه هزاران غیرنظامی از چهار منطقه محاصره شده در سوریه در روز چهارشنبه خبر داد.

چند روز پیش، بیش از ۱۲۰ سوری که از مناطق تحت محاصره منتقل می شدند، بر اثر انفجار بمب در سوریه جان باختند. این انفجار روند نقل و انتقال غیرنظامیان را به تاخیر انداخت.

رسانه مرکزی نظامی می گوید سه هزار تن از ساکنین دو روستای حامی دولت سوریه روز چهارشنبه با ۴۵ اتوبوس عازم حلب شدند که تحت کنترل دولت دمشق است. ۱۱ اتوبوس دیگر حامل ۵۰۰ نفر از جمله اعضای اپوزیسیون نیز از دو روستای نزدیکی دمشق به سوی استان شمالی ادلب حرکت کردند.

نهاد نظارت بر وضع حقوق بشر سوریه که توسط اپوزیسیون این کشور اداره می شود نیز انتقال افراد را تایید کرد و گفت ۸۰۰ نفر از هر دو طرف را شامل شد. حدود ۱۶۰ نفر که عمدتا مردان مسلح هستند، در روستای زبدانی در نزدیکی دمشق باقی مانده اند.

تلویزیون سوریه کمی پس از آن که اتوبوس ها زبدانی را ترک کردند این شهر را خالی از مردان مسلح اعلام کرد. رسانه مرکزی نظامی بعدا گفت که منطقه ای به مساحت ۱۹ مایل از تمامی نیروهای اپوزیسیون خالی شده است.

فاز اول انتقال افراد روز جمعه آغاز شد. حدود سی ساعت پس از آن که اولین گروه به نقطه مبادله رسیدند، انفجاری عظیم در نزدیکی اتوبوس های حامل افرادی که از مناطق حامی دولت تخلیه شده بودند، بیش از ۱۲۰ تن را به کشتن داد که اغلب زن و کودک بودند.

هیچ فرد یا گروهی مسئولیت بمبگذاری را برعهده نگرفت. دولت اسد شورشیان را عامل این حمله می داند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG