لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

روند خروج شورشیان مخالف بشار اسد از حمص آغاز شد


در پی توافق با دولت نیروهای مخالف سوری از شهر حمص خارج شدند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

نخستين گروه از شورشيان ضد دولتی سوريه طبق توافقنامه هفتۀ پيش با دولت، روز چهارشنبه با حضور ناظران سازمان ملل متحد محله وائر، آخرين نقطۀ تحت کنترل خود در شهر حمص در غرب سوریه را ترک کردند.

از روز گذشته حدود ۲۰۰ نفر از ساکنان وائر در انتظار اجرای توافق آتش بس بودند تا به خانه های خود بازگردند.

یکی از ساکنان وائر گفت "توافق و مصالحه بهتر است. ما اميدواريم وضعيت به صورت سابق در آید و کشور همانطور بشود که قبلاً بود."

به گفتۀ منابع آگاه، قرار است ۱۹۰۰ شورشی از شهر خارج شوند. اين روند ابتدا با انتقال ۶۰۰ نفر از شورشيان مجروح و خويشاوندان غيرنظامی آنها آغاز شد.

شورشيان می گويند برخلاف زمانی که غيرنظاميان در ماه فوريه گذشته از شهر تخليه شدند، اين بار نيروهای امنيتی آنها را برای بازرسی های بدنی نگه نداشتند و اجازه دادند سلاح های سبکشان را با خود همراه ببرند.

شورشيان زمانی حاضر به عقب نشينی شدند که این شهر از ماه‌ها پيش با پشتيبانی حزب‌الله عملاً به دست ارتش سوريه افتاده بود.

اين عقب نشينی نهايی از مرکز شهر حمص، که در سوريه به "پايتخت انقلاب" شهرت يافته، به بشار اسد امکان می دهد تا پيش از برگزاری انتخابات خرداد ماه کنترل همه شهرها را در دست ارتش داشته باشد.

بر اساس توافق به عمل آمده شورشيان عمدتاً اهل تسنن مخالف دولت بشار اسد بايد به محاصره دو شهر شيعه نشين در شمال سوريه نیز پايان دهند.

بنا بر اعلام دفتر گروه ناظر بر حقوق بشر سوريه در لندن، شورشيان در روز چهارشنبه همزمان با خروج از حمص، راه های کمک رسانی به اين دو شهر را باز کردند.

شورشيان حمص قرار است به تدريج در ۹ مرحله، به صورت گروهی از این منطقه خارج شوند.

XS
SM
MD
LG