لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۳

فرماندار حمص: بیش از ۶۰۰ نفر شهر را ترک کردند


فرماندار شهر جنگ زده حمص در سوریه می گوید روز یکشنبه بیش از ۶۰۰ نفر بخش های زیر آتش شهر را ترک کردند.

کارمندان سازمان ملل متحد و هلال احمر سوریه در روز سوم آتش بس میان نیروهای دولتی و شورشیان بخش بزرگی از افراد را نجات دادند. شاهدان عینی می گویند شماری از زنان و کودکانی که سعی می کردند فرار کنند، بر اثر اصابت خمپاره جان باختند یا مجروح شدند.

فرماندار حمص و مقامات هلال احمر برای افزایش زمان آتش بس تلاش فراوانی کردند. سازمان ملل متحد می گوید ۲۵۰۰ نفر از حمله نظامی نیروهای دولتی به حمص در نیمه ۲۰۱۲ تاکنون در شهر گرفتار شدند.

به گفته فرماندار حمص علی رغم گزارش ها مبنی بر این که جاده های منتهی به مرکز شهر مین گذاری شده، محموله کمک ها به شهر وارد شد.

گفته می شود که کاروان خودروهای صلیب سرخ سوریه و سازمان ملل متحد روز یکشنبه برای دومین روز، پس از ورود به حمص برای تحویل کمک ها، هدف شلیک قرار گرفت.

والری آموس، هماهنگ کننده امور اضطراری سازمان ملل متحد گزارش های واصله مبنی بر این که امدادگران هدف حمله قرار می گیرند را ناامیدکننده خواند.

یعقوب هلعو، یک فرمانده نیروهای سازمان ملل گفت هرگونه خشونت، جلوی ورود کمک ها به شهر را می گیرد.

او گفت اصابت چندین راکت در روز شنبه فاصله کمی با فاجعه داشت. او گفت هر کسی که مسئول انفجارهاست، به کودکان بی گناه، و پیر و جوان آسیب می زند.

ندیم شحادی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در موسسه چتم هاوس لندن به صدای آمریکا می گوید که مقامات سازمان ملل لازم است که با دولت اسد همکاری کنند. او می گوید به نظر می رسد که بشار اسد با استفاده از مسئله کمک رسانی به عنوان ابزاری برای فشار آوردن به نیروهای بین المللی استفاده می کند تا به نوعی برای دولت خود مشروعیت بخرد.

دولت سوریه و اپوزیسیون سوریه، هر کدام طرف مقابل را به شکستن آتش بس متهم می کنند.

محاصره یک ساله حمص توسط نیروهای وابسته به دولت سوریه موجب کمبود مفرط مواد خوراکی شده است.

روز شنبه، فعالان اپوزیسیون گفتند نیروهای دولتی حملات علیه شهر شمالی حلب را از سر گرفته اند.

ناظران بر وضعیت حقوق بشر سوریه می گویند دست کم ۱۵ نفر بر اثر انفجار بمب های بشکه ای توسط نیروهای دولتی سوریه، جان باخته اند.

دور بعدی مذاکرات صلح میان دولت و اپوزیسیون سوریه روز دوشنبه آغاز می شود.

مذاکرات صلح سوریه تاکنون پیشرفت کمی در پایان دادن به جنگ داخلی سوریه داشته. از آغاز درگیری ها در سال ۲۰۱۱ تاکنون، بیش از ۱۳۰ هزار نفر از شهروندان سوریه کشته و نه میلیون نفر آواره شده اند.
XS
SM
MD
LG