لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

ماکرون: در صورت اثبات حمله شیمیایی در سوریه، ارتش فرانسه اقدام خواهد کرد


امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه (چپ) این هشدار را روز دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ و پس از دیدار با نخست وزیر هند در دهلی نو مطرح کرد.
امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه (چپ) این هشدار را روز دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ و پس از دیدار با نخست وزیر هند در دهلی نو مطرح کرد.

رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه هشدار داد در صورت انجام حمله شیمیایی و کشتار غیرنظامیان در سوریه، کشورش هر پایگاهی را که چنین حملاتی از آن آغاز شده باشد هدف حمله قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، امانوئل ماکرون این اظهارات را پیش از آغاز نشست سازمان ملل متحد درباره بحران سوریه بیان کرد و از روسیه نیز بابت عدم تسهیل کمک‌رسانی به مردم سوریه انتقاد کرد.

وی در یک نشست خبری در هند گفت، اگر شواهد و مدارک غیرقابل انکاری یافت شود که در جریان جنگ سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده شده است، فرانسه آماده حمله به مبدا آن حملات خواهد بود.

رئیس جمهوری فرانسه در مورد روسیه – حامی عمده رژیم بشار اسد – نیز گفت، مسکو اقدام کافی برای کمک به صدور مجوزهای لازم برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به غوطه شرقی انجام نداده است.

غوطه شرقی در نزدیکی دمشق، یکی از دو منطقه عمده‌ای است که همچنان در کنترل مخالفان اسد است و مدتهاست تحت محاصره نیروهای دولتی قرار دارد و بحران انسانی اخیرا در آن تشدید شده است.

یکی از مدیران صليب سرخ بين‌الملل روز شنبه گفته بود روند کمک رسانی در غوطه شرقی، با وجود وعده گروه‌های درگير برای تسهيل ارسال کمک‌ها به مردم، به دلیل درگيری‌های مدام با وقفه روبروست.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا نیز روز یکشنبه و در جریان سفر به عمان، به سوریه هشدار داد استفاده از تسلیحات شیمیایی در بمباران مواضع مخالفان در غوطه شرقی به هیچ وجه کار عاقلانه‌ای نخواهد بود

هفته گذشته گزارش هایی از حمله شیمیایی به غوطه شرقی منتشر شد، که اندکی بعد منابع پزشکی محلی گفتند بر خلاف اعلام قبلی در حملات روز یکشنبه به آن منطقه، از گاز کلر استفاده نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG