لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۵

پیشنهاد آتش بس سوریه در کنفرانس صلح


دولت سوریه اعلام کرد در کنفرانس پیشنهادی و مورد حمایت سازمان ملل که به منظور پایان دادن به جنگ داخلی آن کشور برگزار می شود، پیشنهاد آتش بس خواهد کرد.

قدری جمیل معاون نخست وزیر سوریه به روزنامه گاردین گفت درگیری ها به بن بستی رسیده است که هیچ یک از دو طرف توانایی پیروزی بر دیگری را ندارد.

آقای جمیل به روزنامه بریتانیایی گاردین گفت دولت سوریه همچنین در کنفرانس ژنو - که مدتهاست به تاخیر افتاده - پیشنهاد خواهد کرد «دخالت خارجی» پایان یابد و «روند صلح آمیز سیاسی» آغاز شود.

ایالات متحده و روسیه ماههاست سعی دارند دولت سوریه و نیروهای شورشی را در ژنو برای مذاکره گردهم آورند. یک دور از مذاکرات صلح در ژنو سال گذشته شکست خورد، زیرا هیچ یک از دو طرف در آن شرکت نکردند. اپوزیسیون سوریه - که خود یکپارچه نیست و به چند بخش تقسیم شده - مذاکرات صلح را تا استعفای بشار اسد تحریم کرده است.

تلاشهای بین المللی برای رسیدن به یک راه حل سیاسی بعد از تعامل آمریکا و روسیه برای ملزم ساختن اسد به تحویل سلاح های شیمیایی این کشور جان تازه ای یافته است. قبل از رسیدن به چنین توافقی، ایالات متحده تهدید کرد که به منظور تنبیه دولت سوریه در استفاده از گاز سمی و سلاح شیمیایی، با حملات هوایی محدودی با آن مقابله می کند. در حمله شیمیایی ۲۱ اوت صدها نفر در منطقه ای در حومه دمشق که تحت تسلط شورشیان بود کشته شدند. دولت سوریه استفاده از سلاح شیمیایی را تکذیب می کند ولی حاضر شده است سلاح های شیمیایی خود را تحویل دهد.

جان کری وزیر امور خارجه سوریه روز پنجشنبه گفت که شورای امنیت باید در فرموله کردن پیشنهاد تحویل سلاح شیمیایی تسریع کند. این پیشنهاد قبلاً به صورت کلی مورد توافق روسیه و سوریه قرار گرفته است. آقای کری همچنین گفت گزارشی که اوائل هفته توسط سازمان ملل منتشر شد نشان می دهد که نیروهای اسد آن حمله را انجام داده اند. آمریکا می گوید در آن حمله بیش از ۱۴۰۰ نفر کشته شدند.

آقای کری گفت در آن حمله «از گاز مرگبار سارین استفاده شد. جهان باید تشخیص دهد و تصمیم بگیرد که عامل این حمله که بوده: رژیمی که قبلا هم از این گاز مرگبار استفاده کرده و حمله شیمیایی کرده است و موشک و سلاح هم دارد، یا اپوزیسیون که مخفیانه به منطقه ای رفته که بر آن تسلط ندارد و موشکی را که ندارد، که حامل گاز سارین بوده که آن را هم ندارد، پرتاب کرده است.»

بشار اسد استفاده نیروهایش از گاز سمی را انکار می کند و مدعی است شورشیان که تحت نفوذ القاعده قرار گرفته اند، از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند. اسد می گوید اکثریت اپوزیسیون سوریه هم اکنون از نیروهای القاعده تشکیل شده است.

در همین حال، ائتلافی از مخالفان اسد - که مورد حمایت غرب هستند - اسلامگرایان افراطی را که در میان شورشیان هستند محکوم کرده اند. ائتلاف ملی سوریه روز جمعه اعلام کرد رفتار مبارزان مربوط به القاعده بر خلاف «انقلاب سوریه» است. در این بیانیه به طور مشخص گروه «امارت اسلامی عراق و لوانت» مورد اشاره قرار گرفته که شهرک اعزاز در مرز سوریه و ترکیه را بعد از درگیری با نیروهای اپوزیسیون سوریه تصرف کرده اند.

در این بیانیه آمده است: «امارت اسلامی عراق و لوانت طی ماه های اخیر، مکرراً به اقدامات سرکوبگرانه علیه غیر نظامیان، پزشکان، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی دست زده است.»
XS
SM
MD
LG