لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

پوتین: سوریه به تعهدات خود عمل خواهد کرد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه می گوید او یقین دارد سوریه به تعهدات خود برای از بین بردن سلاح های شیمیایی عمل خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پوتین روز پنجشنبه در نشستی با سیاستمداران و روزنامه نگاران در منطقه نووگراد در شمال غربی روسیه گفت: هر چند نمی تواند با صد درصد اطمینان بگوید، اما آنچه در چند روز گذشته دیده شده است، این اعتماد را به وجود می آورد که چنین کاری امکان پذیر خواهد بود.

پوتین گفت دولت بشار اسد هم اینک روی پیشنهادهایی که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در ژنو ارائه دادند کار می کند.

چارچوب توافقی که دو کشور آن را تایید کردند ایجاب می کند سوریه تمام تسلیحات شیمیایی خود را تا نیمه سال ۲۰۱۴ برای انهدام تحویل دهد.

پوتین پذیرفت اگر کوشش برای حل صلح جویانه مساله به جایی نرسد «فوق العاده بد خواهد بود»، اما تاکید کرد فقط شورای امنیت سازمان ملل متحد می تواند درباره کاربرد زور علیه سوریه بحث کند و تصمیم بگیرد.

رهبر روسیه گفت روشن است سلاح های شیمیایی به کار رفته، اما ثابت نشده است کدام طرف درگیری پشت حمله در ۲۱ اوت در حومه دمشق قرار داشته است. در آن حمله صدها تن کشته شدند.

در همين حال، جان کری، وزیر امور خارجه آمريکا، روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت، گزارش سازمان ملل متحد در مورد استفاده از سلاح های شيميايی در ماه گذشته در سوريه، تاييد می کند که اين حمله از سوی نيروهای بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه انجام گرفته است. وی افزود حقايق پیچیده نیست.
XS
SM
MD
LG