لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

گزارش گروه امدادرسان از آوارگی صدهزار نفر در درگیری های حما در سوریه


آوارگان سوری در حال ترک حما
آوارگان سوری در حال ترک حما

یک آژانس امدارسانی انسانی روز چهارشنبه اعلام کرد که درگیری های شدید میان نیروهای دولت سوریه و شورشیان در استان مرکزی حما در سوریه طی هشت روز، منجر به آوارگی دست کم صد هزار نفر شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در اوایل ماه سپتامبر نیروهای شورشی به مناطق شمالی استان حما پیشروی و نیروهای دولت اسد را غافلگیر کردند. این حمله توسط شورشی های گروه اسلامگرای موسوم به جند الاقصی صورت گرفته که در میان آنها همچنین چندین شاخه از ارتش آزاد سوریه که توسط غرب حمایت می شود نیز حضور داشتند. در واکنش به این حمله دولت اسد بمباران هایی انجام داده که چند ده نفر در آنها کشته شده اند.

مبارزات این شورشی ها و بمباران های اسد منجر شد تا ده ها هزار نفر برای امنیت خود از این مناطق فرار کنند. از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ تا کنون حدود نیمی از جمعیت سوریه آواره شده اند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد روز سه شنبه ۱۶ شهریور ماه اعلام کرد، بر اساس آمار به دست آمده حدود نیمی از آواره شدگان از حما وارد ادلب شده اند که هم اکنون تحت کنترل مبارزان سوری قرار دارد. دیگر آواره شدگان به مناطقی از حما رفتند که تحت کنترل دولت است. چهار مسجد و چندین مدرسه در این منطقه به پناهگاه برای آوارگان تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG