لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

اپوزیسیون سوریه: اگر توافق آمریکا و روسیه مغایر طرح ما باشد، رد می‌کنیم


ریاض حجاب، هماهنگ کننده گروه مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه
ریاض حجاب، هماهنگ کننده گروه مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه

مقامات آمریکا و روسیه در حالی یکدیگر را در مورد بحران سوریه به چالش کشیده اند که گروه مذاکره کننده اصلی اپوزیسیون سوریه می گوید هرگونه توافق میان مسکو و واشنگتن بر سر سرنوشت سوریه را که با طرح پیشنهادی اپوزویسیون متفاوت باشد، رد می کند.

دیپلمات های آمریکایی سعی می کنند روسیه را به برداشتن گام هایی برای برقراری آتش بس سراسری در سوریه و دمشق را به انتقال سیاسی در کشور ترغیب و متقاعد کنند، اما آنطور که وزیر دفاع آمریکا می گوید اخباری که از سوریه می رسد امیدوار کننده نیست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اشتون کارتر برای آنچه که "جاه طلبی آشکار مسکو برای از بین بردن نظم بین المللی" خواند، روسیه را مورد انتقاد شدید قرار داد و روز چهارشنبه در سخنانی در دانشگاه آکسفورد بریتانیا از "رفتار غیرحرفه ای" روسیه در اوکراین، سوریه، و همچنین در فضای اینترنت انتقاد کرد.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه مسکو را به ایفای نقشی سازنده تر در سوریه برای ایجاد آتش بس ترغیب کرد و هشدار داد که "تصمیم با روسیه است ... و مسئولیت هر آنچه که پیش بیاید با روسیه است."

به گزارش خبرگزاری رویترز ، همزمان در روز چهارشنبه، دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین ضمن انتقاد از تحریم های ایالات متحده علیه روسیه، گفت "این (تحریم ها) با مذاکرات ما درباره همکاری احتمالی در زمینه های حساس مورد بحث دو رئیس جمهور سازگار نیست."

توافق احتمالی و موضع اپوزیسیون

این اظهارات در حالی مطرح می شود که وزیران خارجه آمریکا و روسیه قرار است از روز پنجشنبه بار دیگر مذاکرات خود درباره سوریه را در شهر ژنو سوئیس ادامه دهند و پیش از آن نیز رؤسای جمهوری دو کشور در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در چین دیدار و در این زمینه گفت‌وگو کردند.

با وجود آن که دو طرف پیش از این رسیدن به توافق فوری برای برقراری آتس بس سراسری در سوریه را چندان محتمل ندانسته اند، اما گفته اند که گفت‌وگوها پیشرفت داشته و توافق نهایی بیش از پیش در دسترس خواهد بود.

در همین حال، به گزارش رویترز، ریاض حجاب سخنگوی هیئت عمده مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه، روز چهارشنبه در لندن گفت اگر توافق احتمالی بین روسیه و آمریکا، با آنچه آن گروه مزرح گرده است، تفاوت اساسی داشته باشد، آن را نخواهد پذیرفت.

"کمیته عالی مذاکرات" که تحت حمایت عربستان سعودی و قدرت های غربی است و درگیر مذاکرات صلح به میانجیگری سازمان ملل متحد بود، چندی پیش طرح پیشنهادی برای توافق سیاسی در سوریه را در لندن ارائه داد.

طبق این طرح روند کار ظرف شش ماه از مذاکرات برای تشکیل دولت انتقالی با حضور چهره هایی از اپوزیسیون، دولت و جامعه مدنی آغاز می شود. این طرح خواستار خروج بشار اسد از سمت ریاست جمهوری تا پایان شش ماه می شود.

طرح فوق می گوید نهاد انتقال سیاسی سپس برای ۱۸ ماه کشور را اداره می کند و پس از آن انتخابات برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG