لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

سازمان ملل: سوریه مطابق ضرب الاجل عمل کرده


اخضر ابراهیمی در تلاش است تا زمینه لازم را برای برگزاری نشست صلح سوریه ـ موسوم به نشست ژنو۲ - فراهم کند.

دولت سوریه تا روز جمعه اول نوامبر فرصت دارد که بر مبنای توافقی که با سازمان ملل دارد، شیوه امحاء سلاح های شیمیایی خود را روشن کند و تا ۱۵ نوامبر سال آینده فرصت دارد که سلاح های شیمیایی خود را از بین ببرد.
سازمان ملل می گوید دمشق طرح خود برای نابودی سلاح های شیمیایی اش را در وقت لازم و مطابق با ضرب الاجل تعیین شده، ارائه داده است.

روز پنج شنبه ۳۱ اکتبر عفو بین الملل گزارشی صادر کرد که طی آن از همسایگان سوریه، به ویژه اردن، خواست تا به پناهجویان اطمینان خاطر دهند که به بازگشت به سوریه مجبور نخواهند شد.عفو بین الملل از اردن بابت در نظر گرفتن شرایطی که پناهجویان سوری باید داشته باشند تا وارد اردن شوند، و سخت گیری و اعمال محدودیت برای پناهجویان، انتقاد کرده است.

در این حال، اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، روزهای پنج شنبه و جمعه این هفته با نمایندگان گروه های اپوزیسیون سوریه و فعالان حقوق زنان دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

آقای ابراهیمی از سوریه عازم لبنان خواهد شد تا به مذاکراتی ادامه دهد که زمینه مناسب را برای برگزاری نشست موسوم به ژنو-۲ که برای بررسی بحران سوریه و تلاش برای پایان دادن به آن برگزار می شود، فراهم کند.

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به اخضر ابراهیمی هشدار داده که گفت و گوهای صلح تنها در صورتی موثر خواهد بود که کشورهای گوناگون به حمایت خود از اپوزیسیون سوریه پایان دهند.

قرار است آقای ابراهیمی هفته آینده نیز در ژنو و در راستای تدارک برای برگزاری نشست ژنو-۲، با چند تن از مقام های آمریکایی و روس نیز ملاقات کند.

این همه در حالی است که نمایندگان اپوزیسیون سوریه هنوز برای پیوستن به گفت و گوهای نشست ژنو-۲ اعلام آمادگی نکرده اند و تاکنون اصرار ورزیده اند که تنها در صورتی حاضرند در مذاکرات شرکت کنند که بشار اسد حاضر به کناره گیری از قدرت شود.

رابرت پاستور، استاد علوم سیاسی دانشگاه امریکن و کارشناس امور سوریه، در گفت و گویی با صدای آمریکا می گوید آنچه مهم است، آن است که بشار اسد به شرکت در مذاکره راضی شود و گام هایی که برای تدارک این مذاکرات برداشته می شود، لازم است که با در نظرگرفتن این موضوع مهم برداشته شود.
XS
SM
MD
LG