لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۵

اخضر ابراهیمی وارد دمشق شد


اختلاف نظر برسر شرکت کنندگان در نشست صلح ژنو، سبب تعویق اجلاس شده. برخی معتقدند ایران نیز باید حضور داشته باشد.

اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب به گفت و گوهای صلح سوریه، روز دوشنبه وارد دمشق شده است. وی قرار است با بشار اسد رهبر، و ولید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه، دیدار کند.

ابراهیمی در تلاش است تا نشست صلح سوریه را ماه آینده در ژنو برگزار کند که طی آن سران اپوزیسیون سوریه با دولت آن کشور مذاکره کنند. این نشست که نشست ژنو-۲ نام دارد، تحت حمایت روسیه و آمریکا برگزار می شود.

قرار بود این نشست روز ۲۳ نوامبر برگزار شود، اما اختلاف نظر میان شرکت کنندگان بر سر آن که نمایندگان کدام کشورها باید در این نشست حضور داشته باشند، سبب شده تا این نشست به تعویق افتد. برخی معتقدند نماینده ای از ایران نیز باید در این مذاکرات حضور داشته باشد.

۱۹ گروه قدرتمند اپوزیسیون سوریه دعوت اخضر ابراهیمی را برای شرکت در نشست صلح سوریه رد کرده اند. احمد عیسی الشیخ، یکی از رهبران اپوزیسیون، طی پیامی ویدئویی، این نشست را کوششی تازه برای رخنه کردن در انقلاب مخالفان اسد خوانده است. شماری از رهبران اپوزیسیون سوریه، این نشست را خیانت به اپوزیسیون آن کشور قلمداد کرده اند.

در این حال منابع خبری از درگیری در دمشق خبر داده اند و گفته اند مخالفان اسد در حومه دمشق نیز با نیروهای ارتش درگیر شده اند.

دیدار اخضر ابراهیمی از دمشق بخشی از سفر طولانی منطقه ای اوست. او از عراق، مصر، کویت، و قطر نیز دیدار کرده، و روز یکشنبه با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز دیدار و گفت و گو کرده است و طی این دیدار به آقای روحانی گفته که حضور ایران - به عنوان متحد کلیدی سوریه - در پیشبرد مذاکرات ژنو ضروری است.
آقای ابراهیمی که هفته گذشته با شماری از رهبران اپوزیسیون سوریه دیدار کرد، با ملک عبدالله، پادشاه اردن نیز ملاقات کرده است.

تاريخ برگزاری کنفرانس ژنو۲ هنوز مشخص نشده است و بن کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد قرار است تاريخ دقيق آن را اعلام کند.
_
XS
SM
MD
LG