لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

کارشناسان تسلیحاتی ملل متحد در دمشق


آکه سلستروم، سرپرست تیم کارشناسان سازمان ملل متحد
آکه سلستروم، سرپرست تیم کارشناسان سازمان ملل متحد
٢٠ عضو گروه کارشناسان سلاح های شیمیایی سازمان ملل به سرپرستی آکه سلستروم، کارشناس تسلیحاتی سوئدی، وارد دمشق پایتخت سوریه شدند. فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه پیش از ورود این کارشناسان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، سوریه با گروه بازرسان کاملاً همکاری خواهد کرد.

دولت بشار اسد و مخالفان هر یک دیگری را به استفاده از سلاح های شیمایی متهم کرده اند. آمریکا استفاده از سلاح های شیمایی را عبور از خط قرمز در سوریه خوانده است. ماموریت کارشناسان سازمان ملل تنها به بررسی احتمال استفاده از سلاح های شیمیایی در سه منطقه سوریه محدود است. به ویژه در حمله نوزدهم ماه مارس سال جاری در خان العسل که بشار اسد مخالفان را به استفاده از این سلاح ها در آن منطقه متهم می کند.

نام و جزییات دو منطقه دیگر مخفی نگاه داشته شده است. همزمان بشار اسد با تحقیقات گسترده تر سازمان ملل در ارتباط با استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه مخالفت کرده است، به ویژه تحقیقات در خصوص استفاده نیروهای دولتی از آن. اتهامی که آمریکا و بریتانیا علیه بشار اسد ایراد کرده اند. واشنگتن در ماه ژوئن امسال گفت بر این باور است که رژیم بشار اسد از سلاح های شیمیایی در سطح محدودی استفاده کرده است. اما مسکو یک ماه پس از آن در ماه ژوئیه اعلام کرد مخالفان رژیم سوریه در ماه مارس امسال، از گاز سارین در نزدیکی شهر حلب استفاده کرده اند.

بازرسان سازمان ملل که برخی از آن ها کارشناسان سازمان برای منع استفاده از سلاح های شیمیایی هستند ، تنها مشخص خواهند کرد که آیا از گاز سارین و یا دیگر گازهای شیمیایی استفاده شده است یا خیر. تحقیقات آن ها به این سوال جوابی نمی دهد که چه کسی از آن ستفاده کرده است. 20 عضو گروه بازرسان سازمان ملل ، پس از ورود به دمشق از هرگونه اظهار نظری در ارتباط با ماموریتشان خودداری کردند.
XS
SM
MD
LG