لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۶

سازمان ملل متحد و سوریه مذاکرات را سازنده می‌دانند


Nepalese villagers carry their belongings as they move to safer ground, in Bardia, western Nepal, Aug. 15, 2014.
Nepalese villagers carry their belongings as they move to safer ground, in Bardia, western Nepal, Aug. 15, 2014.
سازمان ملل متحد و دولت سوریه روز شنبه مذاکرات بین دمشق و بازرسان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل را "سازنده " توصیف کردند، اما نگفتند آیا آنها اجازه خواهند داشت درباره اتهام استفاده از چنین سلاح هایی در جنگ داخلی سوریه تحقیق کنند یانه.

رویترز در گزارشی می گوید تیم کامل، به سرپرستی آکه سلستروم کارشناس سوئدی، به دلیل کشمکش های دیپلماتیک اجازه نیافته وارد سوریه شود و ماموریت او این بود که زمینه را برای تحقیق آماده سازد.

سلستروم با ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه ملاقات کرد. آنها سپس در بیانیه مشترکی گفتند "بحث ها صریح و سازنده بود و به توافق درباره حرکت بعدی منجر شد." اما معلوم نیست آیا توافق دسترسی تیم به محل هایی را که می خواهد درباره آن تحقیق کند شامل می شود یانه.

دمشق تاکنون حاضر نشده است به بازرسان سا زمان ملل متحد اجازه دهد به مکان هایی غیراز خان العسل در استان حلب بروند- دولت اسد و روسیه می گویند در آنجا شورشیان ازسلاح های شیمیایی استفاده کردند.

آمریکا ماه پیش گفت شواهدی دارد که ثابت می کند دولت سوریه سلاح های شیمیایی علیه رزمندگانی که سعی دارند اسد را سرنگون کنند بکار برد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد اصرار داشته است به تیم تحقیق اجازه داده شود دست کم ازیک محل دیگر، حمص، دیدن کند. گفته می شود نیروهای دولت سوریه درحمله ای در دسامبر ٢٠١٢ به آن محل از تسلیحات شیمیایی استفاده کردند.
XS
SM
MD
LG