لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۴

آغاز آتش بس موقت در سوریه؛ کری: هنوز برای نتیجه گیری زود است


اجرای توافق آمریکا و روسیه برای برقراری آتش بس یک هفته‌ای در سوریه، از دوشنبه شب ۲۲ شهریور به وقت محلی آغاز شد. آتش بسی که به دنبال مذاکرات آمریکا و روسیه توافق شد.

این آتش بس که در دو مرحله دو روزه و پنج روزه برنامه ریزی شده است، با هدف کمک رسانی فوری به ساکنان شهر محاصره شده حلب، به اجرا گذاشته شده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پس از آغاز اجرای این آتش بس موقت، در یک نشست خبری در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده، گفت که گزارش های اولیه از کاهش خشونت ها در سوریه حکایت دارند.

او در ادامه به خبرنگاران حاضر در محل وزارت خارجه آمریکا گفت، "هنوز خیلی زود است که نتیجه نهایی آتش بس را ترسیم و تاثیر آن را ارزیابی کنیم. ضمن این که تردیدی هم نیست که گزارش‌هایی از موارد نقض آتش بس در برخی نقاط خواهیم داشت."

از نگاه واشنگتن، اجرای موفق آتش بس علاوه بر برقراری مسیر امن برای کمک رسانی به ساکنان شهر حلب در منطقه جنگی شمال شرقی سوریه، می‌تواند به کاهش چشمگیر خشونت در سوریه منجر شده و راه را برای ادامه مذاکراتی که به انتقال سیاسی در آن کشور بینجامد، هموار کند.

وزیر خارجه آمریکا، که در مذاکراتی طولانی و فشرده با همتای روسی خود موفق به رسیدن به این توافق شد، پیشتر اجرای موفقیت‌آمیز آن را یک "گام مهم" در از سرگیری مذاکرات صلح در سوریه دانست.

جان کری گفته بود: "اگر این طرح با حسن نیت اجرا شود، اگر طرفین ذینفع اقداماتی را که از آنها خواسته شده است، انجام دهند، آن وقت شرایطی بوجود خواهد آمد که تلاش‌های چند جانبه در روند دیپلماسی نتیجه خواهد داد و مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد تا شرایط انتقال قدرت برای مردم سوریه فراهم شود."

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز در بیانیه‌ای تاکید کرد که دفتر او بر اجرای توافق نظارت خواهد کرد.

دولت سوریه توافق آتش بس را پذیرفته است و متحدانش، ایران و حزب اﻟله لبنان، از توافق استقبال کرده‌اند. با این حال، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، روز دوشنبه گفت که مصمم است، سراسر سوریه را از آنچه فرقه‌گرایی می‌خواند، نجات دهد.

آن دسته از گروهای مخالف مسلح که آمریکا آنها را مشروع می‌داند، هشدار بشار اسد را که توافق‌های گذشته را نقض کرده بود، زمینه‌ای برای بی اعتمادی به او در اجرای توافق تلقی می‌کنند.

در همین حال وزیر خارجه آمریکا، علت اصلی کشته شدن شمار بالای غیرنظامیان را بمباران شهرها و مناطق غیرنظامی از سوی دولت سوریه خواند. اکنون بر پایه توافق، جنگنده های هوایی رژیم سوریه از پرواز در آسمان مناطق کلیدی تعریف شده در توافق، منع خواهند شد.

XS
SM
MD
LG