لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

اسد: حامیان «تروریست‌ها» بهای سنگینی خواهند پرداخت


یک ماه پس از اعلام پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سوریه، که فقط در نواحی تحت کنترل دولت برگزار شد، بشار اسد در مراسمی در روز چهارشنبه برای یک دوره ۷ ساله دیگر سوگند یاد کرد.

این مراسم در کاخ ریاست جمهوری در دمشق، که اعضای پارلمان در آن حضور داشتند، برگزار شد و بشار اسد در سخنانی با هشدار به کشورهای غربی و عربی بخاطر حمایت از آنچه که او «تروریست‌ها» نامید، گفت آنها «بهای سنگینی» خواهند پرداخت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسد مردم سوریه را به خاطر برگزاری انتخابات و شکست دادن «جنگ کثیفی» که علیه آنها آغاز شد ستود و با اشاره به نیروها و جناح‌های مخالف حکومت گفت «آنها در شستشوی مغزی مردم سوریه شکست خوردند و نتوانستند اراده سوری‌ها را در هم بشکنند.»

اسد به تحولات اخیر در عراق و سوریه اشاره نکرد، اما با این حال گفت به جنگ با «تروریسم» برای آزادسازی شهرهای سوریه، از جمله حلب و رقه، ادامه خواهد داد. رقه در کنترل کامل پیکارجویان افراطی سنی «دولت اسلامی» (داعش) قرار دارد.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و برای سومین بار، به سمت ریاست جمهوری رسید که دوره آن هفت سال است. انتخابات روز سه شنبه در بخش های تحت کنترل دولت صورت گرفت و اعلام شد بشار اسد ۸۹ درصد آرا را بدست آورده است.

دولت سوریه می‌گوید بشار اسد در انتخابات ۱۳ خرداد که حدود ۱۰ میلیون نفر در آن شرکت کردند، موفق به کسب ۸۹ درصد آرا شد و برای برای بار سوم در مقام ریاست جمهوری سوریه باقی ماند. گروه‌های مخالف سوریه انتخابات را تحریم کرده بودند.

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا از آن انتخابات به شدت انتقاد کردند.

ماری هارف، از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا، پس از اعلام پیروزی اسد در انتخابات گفت «انتخابات غیرواقعی و خالی از مشارکت سیاسی رژیم اسد، تداوم میراث ۴۰ ساله خاندانی است که با سرکوب و خشونت، مخالفان سیاسی را در هم شکسته و از اعتنا به خواسته های مردم سوریه برای صلح و کامیابی طفره رفته است

XS
SM
MD
LG