لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

پس از اعلام آمادگی عربستان، امارات گفت حاضر است نیروی زمینی به سوریه اعزام کند


امارات از حملات هوایی عربستان علیه نیروهای شورشی شیعه حوثی در یمن حمایت می کند
امارات از حملات هوایی عربستان علیه نیروهای شورشی شیعه حوثی در یمن حمایت می کند

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه امارات عربی متحده گفت این کشور آماده اعزام نیرو به سوریه برای "مبارزه با داعش" است.

پیش از این عربستان سعودی گفته بود تحت رهبری آمریکا، حاضر است برای "مبارزه با داعش" به سوریه نیروی زمینی اعزام کند، امری که مورد استقبال آمریکا قرار گرفت.

این مقام اماراتی گفت: "موقعیت ما در مبارزه واقعی علیه داعش باید شامل حضور زمینی باشد. اگرچه پیشرفت هایی در عراق مشاهده میشود اما از کندی روند مبارزه با داعش مستاصل شده ایم. ما همیشه گفته ایم دو چیز در این مبارزه وجود ندارد، یکی روند سیاسی واقعی در بغداد که سنی ها را نیز شامل شود و دیگری حضور زمینی برای مبارزه با داعش. ما درباره هزاران سرباز صحبت نمی کنیم، اما درباره سربازانی صحبت می کنیم که نقش راهنما داشته باشند، آموزش بدهند و پشتیبانی کنند و البته رهبری آمریکا در این راه یک پیش نیاز به حساب می آید."

وزیر امور خارجه امارات زمان دقیقی را برای حضور سربازان امارات در سوریه اعلام نکرد.

با این حال سوریه در واکنشی مستقیم به اظهارات مقامات عربستانی، به حضور پیاده نظام های کشورهای دیگر بدون مجوز دولت سوریه هشدار داد. ولید معلم، وزیر امورخارجه سوریه روز شنبه گفت که سربازان خارجی که به سوریه بیایند، در تابوت باز خواهند گشت.

در ایران نیز محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران روز شنبه اظهارات مقامات سعودی را مورد تمسخر قرار داد و گفت: "اعزام نیرو توسط عربستان به سوریه یعنی تیر خلاص به این رژیم که البته چیز بدی هم نیست."

او این سخنان را در حاشیه تشییع اجساد پنج نفر از نیروهایی که ایران به سوریه اعزام کرده بود و به تازگی در سوریه کشته شده اند، اعلام کرد.

ایران از نیروهای دولت بشار اسد حمایت می کند اما عربستان و امارات از نیروهایی که به دنبال براندازی آقای اسد هستند، حمایت می کنند.

پیشنهاد عربستان برای اعزام نیروی زمینی در حالی داده می شود که ارتش سوریه با پشتیبانی حملات هوایی روسیه و نیروهای ایرانی توانسته است در جنگ با مخالفان به پیروزی های عمده ای به ویژه در حلب دست یابد.

XS
SM
MD
LG