لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۰

آمريکا خواستار مداخله شورای امنيت در سوريه شد


آمريکا خواستار مداخله شورای امنيت در سوريه شد
آمريکا خواستار مداخله شورای امنيت در سوريه شد

دولت باراک اوباما اعلام کرد که شورای امنيت سازمان ملل متحد «بايد» در ناآرامی های روزافزون سوريه مداخله کند و با ارسال پيام قاطعی روشن سازد که سرکوب بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، عليه قيام ده ماهه مردمی يک تهديد برای صلح و امنيت جهانی است.

در بیانیه ای در روز دوشنبه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمريکا گفت که واشنگتن به شدت آنچه را که حملات «خشن و بی رحمانه» دولت سوريه می نامد و باعث کشتار صدها نفر در چند روز گذشته شده است، محکوم می کند. وی افزود که او در جلسه روز سه شنبه شورای امنيت سازمان ملل حضور می يابد و مصرانه از شورای امنيت می خواهد که از طرح اتحاديه عرب مبنی بر کناره گيری بشار اسد بعنوان يک راه برای حل اين بحران، پشتيبانی کند.

فعالان مخالف دولت سوریه گفتند که روز دوشنبه نیروهای دولتی در مبارزه سنگین با مخالفان حکومت خودکامه ۱۱ ساله بشار اسد کنترل چندين ناحيه حومه دمشق را دوباره بدست گرفتند. به گفته فعالان نيروهای اسد نيروهای مخاف را از مناطق شرقی به مناطق نزديک به مرکز دمشق عقب راندند و سپس در مناطق مجاور به جنگهای خيابانی که منجر به کشته شدن تعدادی ديگر شد، دست زدند.

فعالان همچنین از درگيری بین نیروهای دولتی و مخالفان در استان مرکزی حمص گزارش دادند. آنها گفتند: خشونت در سراسر سوریه روز دوشنبه منجر به کشته شدن حداقل ۲۸ نفر شد، که اکثر غیرنظامی بودند.

وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا روز سه شنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حمایت از طرح اتحادیه عرب که دمشق آن را «نقض حاکمیت ملی خود» ناميده و رد کرده است، شرکت می کنند. قدرت های غربی و کشورهای عرب در مورد پیش نویس قطعنامه ای که از اين طرح حمايت می کند، مشغول به کار بوده اند.

اما معاون وزیر امور خارجه روسیه، گفت: مسکو نمی تواند از اين قطعنامه پيشنهادی حمایت کند چرا که آن عليه دولت بشار اسد، یک متحد روسیه و خریدار تجهيزات نظامی آن مغرضانه عمل می کند.
در مصاحبه ای با خبرگزاری اینترفاکس روسیه، معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت که این قطنامه امکان مداخله در امور داخلی سوريه را باز نگه می دارد، امری که روسيه با آن مخالف است. روسيه در ماه اکتبر گذشته به چين پيوست و قطعنامه مورد حمايت غرب که سرکوب دولت سوريه را محکوم می کرد، وتو کرد.

روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که دولت سوريه را به فرستادن یک هیات به مسکو برای مذاکرات صلح پیشنهادی با مخالفان سوریه متقاعد کرده است. اما اعضای شورای ملی مخالفان سوریه به سرعت این پيشنهاد را رد کردند. در بیانیه ای که از طريق ایمیل به صدای آمريکا فرستاده شديک عضو اين شورا گفت که اين گروه «با تروريست ها مذاکره نمی کند.»

XS
SM
MD
LG