لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۲

نیروهای بشار اسد حومه شرقی دمشق را از مخالفان پس گرفتند


نیروهای بشار اسد حومه شرقی دمشق را از مخالفان پس گرفتند
نیروهای بشار اسد حومه شرقی دمشق را از مخالفان پس گرفتند

فعالان سوری می گویند روز یکشنبه حدود دوهزار تن از نیروهای ارتش سوریه با تانک به قصد پس گرفتن حومه دمشق از انقلابیون مخالف دولت، به آنها حمله کردند.
این حمله یک روز پس ازآن انجام شد که اتحادیه عرب مأموریت خود را در سوریه به سبب خشونت فزاینده در آن کشور، تعلیق کرد.

رویترز به نقل از فعالان سوری می نویسد نوزده غیرنظامی از انقلابیون مخالف حاکمیت دراین حمله کشته شده اند.
شمار تانکهای این حمله پنجاه دستگاه تخمین زده شده است. یکی از فعالان سوری که از کفربطنا- یکی از مناطق ناآرام سوریه- سخن می گوید، این درگیری ها را «جنگی شهری» می خواند.

نیروهای بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه با تانکهای خود وارد منطقه غوطه در شرق دمشق شدند تا مناطق پیرامون آن از جمله سقبا، حموریه و کفربطنا را از تصرف مخالفان بشار اسد خارج کنند.
شهروندان سوری ساکن مرکز دمشق که طی ناآرامی های ده ماه اخیر آن کشور نسبتا آرام مانده بود، می گویند شماری سرباز و مأمور پلیس را دیده اند که در میادین و مراکز پرجمعیت پایتخت سوریه در تلاش بوده اند تا از سرایت ناآرامی به قلب پایتخت جلوگیری کنند.

نبیل العربی- رئیس اتحادیه عرب – راهی نیویورک شده تا با نمایندگان شورای امنیت سازمان ملل دیدار و گفتگو کند و خواهان حمایت این شورااز طرحی برای کناره گیری بشار اسد و آرام کردن اوضاع در سوریه شود.

وزرای امورخارجه کشورهای عرب از اسد خواسته اند تا از قدرت کناره گیرد و راه را برای شکل گیری دولت متحد ملی بگشاید. این وزرا روز پنجم فوریه (۱۶ بهمن) در این خصوص تشکیل جلسه خواهند داد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه نظارت بر موازین حقوق بشر در سوریه - که جزو اپوزیسیون است- گزارش کرده است که تنها در روز یکشنبه، در جای جای آن کشور چهل و یک غیرنظامی و سی ویک سرباز و عضو نیروهای امنیتی کشته شده اند.
سانا، خبرگزاری دولتی سوریه نیز خبر داده است که مراسم تشییع پیکر بیست و هشت سرباز و مامور پلیس در روز شنبه و بیست و سه تن دیگر از آنان در روز یکشنبه برگزار شده است.
یکی از فعالان سوری که خود را راعد معرفی می کند می گوید سقبا، در حومه شرقی دمشق، صحنه مقاومت شدید نیروهای اپوزیسیون دربرابر ارتش آن کشور است، و مساجد این کشور آشفته در قلب خاورمیانه با بیست و سه میلیون جمعیت، به بیمارستان بدل شده اند و با کمبود خون برای مجروحان مواجهند.

حومه دمشق شاهد تظاهرات گسترده با تقاضای کناره گیری بشار اسد، رئیس جمهور شیعه علوی، که پنج دهه است قدرت را دراین کشور عمدتاٌ سنی نشین دردست دارد. این ناآرامی ها به تدریج به دمشق کشیده شده است. گزارشها حاکی است که برق مناطق آشوب زده قطع شده، پمپهای بنزین تعطیلند و ارتش اجازه نمی دهد مردم برای خانه ها یا خودروهایشان سوخت تهیه کنند.

به گفته فعالان مخالف سوری، در رنکوس، در بیست کیلومتری دمشق در نزدیکی مرز لبنان، نیروهای اسد طی روزهای اخیر در حمله به انقلابیون، فعالان مخالف، ساکنین محلی و همچنین نظامیانی که از ارتش سوریه خارج شده اند، دست کم سی و سه تن را کشته اند. شهر کوهستانی رنکوس با ۲۵ هزار نفر جمعیت، از روز چهارشنبه زیر حمله تانک ها و شلیک خمپاره و حمله سربازان بوده است.

سازمان ملل متحد ماه گذشته اعلام کرد که بیش از پنج هزار تن در اعتراضها و درگیریهای سوریه جان باخته اند. سوریه می گوید بیش از دو هزار تن از اعضای نیروهای امنیتی به دست شورشیان کشته شده اند.

روز جمعه ، شورای امنیت سازمان ملل به بررسی پیش نویس قطعنامه ای پرداخت که باهدف پایان دادن به خونریزیهای سوریه با همکاری اروپا و کشورهای عربی تهیه شود. بریتانیا و فرانسه می گویند امیدوارند این پیش نویس را هفته آینده به رأی بگذارند.

XS
SM
MD
LG