لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۸

افزایش مخالفت های جهانی با سوریه همگام با تشدید سرکوب معترضان


یک معترض سوری، طی تظاهراتی که مقابل سفارت سوریه در قاهره پایتخت مصر برگزار شد، با کفش به تصویر بشار اسد می زند - ۲۶ آوریل ۲۰۱۱
یک معترض سوری، طی تظاهراتی که مقابل سفارت سوریه در قاهره پایتخت مصر برگزار شد، با کفش به تصویر بشار اسد می زند - ۲۶ آوریل ۲۰۱۱

سوریه سرکوب تظاهرات دموکراسی خواهان توسط ارتش را تشدید کرده است. این درحالی است که فشار بین المللی علیه اقدامات دولت سوریه نیز رو به افزایش است.

شاهدان در شهر درعا که اعتراضات شدید مخالفان بشار اسد در آن جریان دارد، از شنیده شدن صدای شلیک گلوله در روز سه شنبه خبر دادند.

ارتش برای پایان دادن اعتراضات در درعا، برای دومین روز این شهر را محاصره کرده است.

گفته می شود ساکنان درعا از اینکه بیرون بیایند، به شدت بیم دارند.

فعالان حقوق بشر و شاهدان می گویند پس از ورود صدها نظامی سوری و چندین تانک به شهر برای پایان دادن به تظاهرات معترضان، دست کم ۲۵ نفر روز دوشنبه کشته شدند و ده ها نفر دیگر بازداشت شدند.

خبرگزاری رویترز نیز می گوید نیروهای امنیتی سوریه، در نزدیکی شهر ساحلی بانیاس در روز سه شنبه مستقر شدند. فعالان حقوق می گویند درگیری ها در منطقه اطراف پایتخت شدید بوده است.

از زمان آغاز اعتراضات دموکراسی خواهان در ماه گذشته میلادی، بیش از ۳۵۰ نفر بر اثر سرکوب ها در سوریه کشته شده اند.

از سوی دیگر، سازمان حقوق بشری سوری سواسیه، روز سه شنبه اعلام کرد از زمان آغاز سرکوب معترضان در ماه گذشته میلادی، دولت سوریه بیش از ۵۰۰ نفر را بازداشت کرده است. در این مدت بیش از ۴۰۰ نفر نیز کشته شده اند.

در همین حال، شمار رو به افزایشی از قدرت های جهانی، اقدام دولت سوریه در سرکوب دموکراسی خواهان را سرزنش می کنند و از دولت بشار اسد می خواهند از خود خویشتن داری نشان دهد.

روز سه شنبه، سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا و نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه، از سوریه خواستند در برابر اعتراضات «ملایمت» نشان دهد و «سرکوب خشن» راه پیمایی های آرام را متوقف کند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه تلفنی با آقای اسد صحبت کرد و از او خواست خویشتن داری نشان دهد.

XS
SM
MD
LG