لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۸

حمله های جدید نیروهای دولتی سوریه


حمله های جدید نیروهای دولتی سوریه
حمله های جدید نیروهای دولتی سوریه

نیروهای امنیتی سوری بار دیگر به شهرها و روستاها در سراسر کشور هجوم برده و مخالفان دولت را بازداشت می کنند.

گروه های طرفدار حقوق بشر روز چهارشنبه گفتند در برخی از حمله ها، که شامگاه سه شنبه آغاز شد و تا بامداد چهارشنبه ادامه داشت، از تانک استفاده شد.

در این میان، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام اتحادیه عرب می گوید اتحادیه روز شنبه جلسه فوق العاده ای برای بررسی تحولات سوریه تشکیل خواهد داد.

سازمان ملل متحد اعلام کرد در جریان سرکوب پنج ماهه تظاهرکنندگان طرفدار دمکراسی در سوریه دست کم ۲۲۰۰ تن کشته شده اند. با این حال، بشار اسد خشونت مرگبار را به کسانی که آنان را «اشرار مسلح و تروریست ها» می نامد نسبت می دهد.

روز چهارشنبه، خبرگزاری دولتی سانا عکس های ناهنجاری از قربانیان حمله های «گروه های تروریست مسلح» در شهر حمص نشان داد و گفت مهاجمان ۱۴ شهروند را «ربودند و پس از شکنجه آنان را کشتند.»

روز سه شنبه، کشورهای غربی پیش نویس قطعنامه ای را شورای امنیت سازمان ملل متحد تحویل داده و خواستار تحریم علیه اسد، اعضای متنفذ خانواده و افراد وابسته به او شدند.

هیات های آمریکایی و اروپایی در شورای امنیت امیدوار هستند قطعنامه را هر چه زودتر به رای بگذارند. با این حال، آنها با مقاومت روسیه، که حق وتو دارد، روبرو هستند. مسکو گفته است در حال حاضر تحریم دمشق را رویکرد درستی نمی داند.

پیشتر در روز سه شنبه، مخالفان اسد یک «شورای ملی» با هدف تلاش برای برکناری وی تشکیل دادند.

XS
SM
MD
LG