لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۰

مخالفان سوری تشکیل یک «شورای ملی» را اعلام کردند


مخالفان سوری تشکیل یک «شورای ملی» را اعلام کردند
مخالفان سوری تشکیل یک «شورای ملی» را اعلام کردند

مخالفان بشار اسد رییس جمهوری سوریه یک «شورای ملی» تشکیل داده اند که به گفته آنان تلاش های جاری برای برکناری وی را هماهنگ خواهد کرد.

فعالان سیاسی، تشکیل شورا را روز سه شنبه در ترکیه اعلام کردند، اما جزییاتی درباره ترکیب آن ارائه ندادند.

در این میان، سفیر آمریکا در سوریه بدون اطلاع قبلی از منطقه درعا در جنوب کشور، که مرکز اعتراضات علیه بشار اسد رییس جمهوری بوده، دیدن کرده است. مقام های سفارت آمریکا می گویند رابرت فورد روز سه شنبه به شهر «جاسم» رفت. در آنجا نیروهای امنیتی به چندین حمله مرگبار علیه علیه ناراضیان دست زده اند. این دیدار یک ماه پس از آن صورت می گیرد که فورد و اریک شوالیه سفیر فرانسه با دیداری از حمص مقام های سوری را خشمگین ساختند و موجب آن شدند که دولت محدودیت های مسافرتی برای آنان وضع کند.

آسوشیتد پرس می گوید فورد برای دیدار روز سه شنبه از دولت سوریه اجازه گرفته بود.

پیشتر در روزسه شنبه، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قطعنامه ای تصویب کرد که می خواهد در مورد امکان نقض حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی سوریه تحقیق شود. روز دوشنبه شاهدان و گروه های طرفدار حقوق بشر گفتند نیروهای سوری در حالی که صدها نفر علیه اسد دست به اعتراض زده بودند، هشت تن را کشتند.

به گفته شاهدان، روز دوشنبه هنگامی که یک هیات سازمان ملل متحد از حمص دیدن می کرد، صدها نفر در میدان اصلی شهر جمع شدند. سربازان طرفدار دولت به سوی معترضان آتش گشودند. بسیاری از آنان فریاد می کشیدند «قذافی رفت، حالا نوبت بشار است.» گزارش رسید شش تن در این اعتراضات کشته شده اند. دو تن دیگر نیز در اعتراضات ضد دولتی در شهرهای دیگر جان خود را از دست داده اند.

پیشتر در روز دوشنبه، ناوی پیلای کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت دولت سوریه ظاهرا به سیاست «تیراندازی برای کشتن» علیه مردم متوسل شده است. وی به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت در نا آرامی ها بیش از ۲۲۰۰ تن کشته شده اند.

روز دوشنبه همچنین، بان کی -مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفت از این که بشار اسد به قول خود برای پایان دادن به سرکوب نظامی معترضان عمل نکرده، ناراحت است.

آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر قدرت های غربی گفته اند اسد باید سرکوب را متوقف کند.

اسد با توصیف مخالفان به عنوان اشرار مسلح و تروریست از سرکوب ها دفاع کرده، همچنین گفته است انتقاد کشورهای غربی برای او معنایی ندارد.

XS
SM
MD
LG