لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

کشته شدن هشت معترض توسط نیروهای دولتی سوریه


کشته شدن هشت معترض توسط نیروهای دولتی سوریه
کشته شدن هشت معترض توسط نیروهای دولتی سوریه

نیروهای امنیتی سوریه روز دوشنبه هشت نفر از معترضان ضد دولتی را کشتند. هزاران نفر روز دوشنبه علیه بشار اسد شعار می دادند.

در شهر مرکزی حمص، به گفته شاهدان و فعالان حقوق بشر، صدها نفر پس از ورود یک تیم تحقیقاتی از سازمان ملل متحد در روز دوشنبه، در میدان اصلی شهر تجمع کردند. نیروهای دولتی به سمت معترضان که عده ای از آنها شعار می دادند «قذافی رفت، اکنون نوبت توست بشار»، شلیک کردند. در این تیراندازی دست کم ۶ نفر کشته شدند.

راه پیمایی های اعتراضی مشابهی نیز در شهرهای دیگر از جمله حماه روی داد. گزارش شده است دو غیر نظامی در حماه کشته شدند.

پیشتر در روز دوشنبه، ناوی پیلای، رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد دولت سوریه آشکارا به سیاست شلیک به قصد کشت علیه غیرنظامیان روی آورده است.

وی به این شورا گفت بیش از ۲۲۰۰ نفر در نا آرامی های سوریه کشته شده اند. اردن، کویت، قطر و عربستان سعودی، چهار کشور عربی عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز خشونت ها در سوریه را محکوم کردند. آنها از سوریه خواستند تا با تحقیقات بین المللی در مورد اینکه آیا در سوریه جنایت علیه بشریت روی داده است است یا نه، همکاری کند.

تیم سازمان ملل متحد اجازه یافته است تا به شماری از مراکز اعتراض ها در حمص برود و وضعیت انسانی در این مناطق را ارزیابی کند.

XS
SM
MD
LG