لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۲

کری و هیگ در باره بحران سوریه بحث می کنندجان کری وزیر امور خارجه آمریکا و ویلیام هیگ وزیرامور خارجه بریتانیا درباره بحران سوریه گفت و گو می کنند، در همین حال فعالان گزارش می دهند شورشیان مخالف دولت ده ها شیعه را درشهرکی در استان دیرالزور کشتند.

کری وهیگ روز چهار شنبه – امروز – در واشنگتن درباره گام های بالقوه برای رسیدن هدف تشکیل یک دولت ائتلافی درسوریه جهت بیرون کشیدن کشور از بیش از دو سال آشوب بحث می کنند.

آمریکا و بریتانیا هر دو کمک های غیر تسلیحاتی برای شورشیان فراهم آورده اند و درباره امکان ارسال اسلحه بحث کرده اند.

کاخ سفید روز سه شنبه گفت مسلح ساختن شورشیان سوریه همچنان یکی از گزینه هایی است که پرزیدنت اوباما در ارتباط با اقدامات احتمالی در سوریه بررسی می کند.
آقای اوباما هرگونه مداخله را که ایجاب کند نیروهای نظامی آمریکا به سوریه بروند رد کرده است.
در این میان، گروه ناطربرحقوق بشر در سوریه از کشته شدن بیش از ۶۰ تن درحمله شورشیان به روستای حطلا، در استان دیرالزور خبر می دهد و می گوید اکثر کشته شدگان حمله درسه شنبه شب ، شبه نظامیان شیعه طرفدار دولت بودند.

ویدیوئی که شورشیان پست کرده اند ده ها مرد مسلح را نشان می دهد که پرچم های سیاه در دست دارند و تیراندازی می کنندو این درحالی است که دود از چندین ساختمان درحطلا برمی خیزد. گروه ناظر می گوید شورشیان کنترل روستا را به دست گرفتند و چندین خانه را به آتش کشیدند. غیر نظامیان شیعه سپس فرار کردند.

یک مقام دولت سوریه حمله را محکوم کرد و آنرا کشتار غیر نظامیان نامید.

در رویدادی دیگر، دیده بان حقوق بشر از مخالفان و دولت سوریه خواسته است اجازه دهند کمک های انساندوستانه آزادانه به غیر نظامیان در داخل سوریه برسد.

گروه روز چهارشنبه گفت سازمان ملل متحد همچنین باید کارهای بیشتری برای رسیدن کمک از ترکیه به شمال سوریه انجام دهد.
XS
SM
MD
LG