لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۶

ماموریت هیات ناظر ملل متحد در سوریه تمدید شد


اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد طی قطعنامه ای به اتفاق آرا ماموریت هیات ناظر ملل متحد در سوریه را برای مدت سی روز تمدید کردند.

گردهمایی در روز جمعه در نیویورک یک روز پس از آن برپا شد که چین و روسیه قطعنامه تمدید ماموریت هیات را که نیمه شب جمعه منقضی می شود، وتو کردند. این سومین قطعنامه ای است که آنها وتو می کنند.

قطعنامه تمدید ماموریت هیات ناظر ملل متحد تاکید کرده است که تمدید ماموریت برای آخرین بار انجام شده است. در قطعنامه آمده است که تمدید ماموریت فقط در صورتی است که گزارش دبیرکل و شورای امنیت تایید کنند که استفاده از سلاح سنگین متوقف شده و سطح خشونتها در همه سطوح به حدی پایین آمده است که هیات بتواند ماموریت خود را به انجام برساند.

این قطعنامه از همه طرفهای درگیر خواسته است در تامین امنیت هیات بکوشند و مسئولیت اولیه تامین امنیت با مقامهای دولتی سوریه است.

قطعنامه از دبیرکل سازمان خواسته است ظرف ۱۵ روز شورای امنیت را از چگونگی اجرای آن مطلع کند.

پیش نویس قطعنامه خواهان خروج نیروهای دولتی از مناطق مسکونی و عقب نشینی نیروهای دولتی به پایگاهها بود که مورد توافق قرار نگرفت و حذف شد.

پس از رای، سفیر روسیه در شورای امنیت گفت قطعنامه متوازن است چون خواهان کاهش خشونت از هر دو طرف شده است. سفیر چین نیز بعد از تصویب قطعنامه گفت: شورا مجدداً به مسیر درست برگشت.
امریکا و بریتانیا نیز قول دادند از راه های دیگر به وضع سوریه بپردازند.
در لندن، ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا گفت اپوزیسیون سوریه به کمک بیشتری نیاز دارند. او به بی بی سی گفت : ما کارهای بیشتری خارج از شورای امنیت انجام خواهیم داد و به کوشش برای حمایت از اپوزیسیون خواهیم افزود.

پیشتر، تلویزیون سوریه گزارش داد ژنرال هشام اختیار، مسئول امنیت ملی کشور که در انفجار بمب در دمشق در روز چهارشنبه مجروح شد، در گذشته است.
او چهارمین مقام بلند پایه ای است که در نتیجه انفجار جان می سپارد.

در این میان، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید روز پنجشنبه بیش از ۳۰۰ تن، در آنچه خونین ترین روز در قیام ۱۶ ماهه علیه بشار اسد تلقی می شود، کشته شدند. به گفته این گروه ۱۰۰ تن از این کشته شدگان سربازان دولتی بودند.
XS
SM
MD
LG