لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۸

سوریه: برخورد با مداخلۀ خارجی با سلاح شیمیایی


Passengers whose travel plans were affected by Typhoon Usagi wait at airline counters at Hong Kong's international airport, Sept. 23, 2013.
Passengers whose travel plans were affected by Typhoon Usagi wait at airline counters at Hong Kong's international airport, Sept. 23, 2013.

سوریه می گوید سلاح شیمایی و بیولوژیک دارد و درصورت مداخلۀ خارجی به آنها متوسل خواهد شد.

سوریه روز دوشنبه برای نخستین بار اعلام کرد که سلاحهای شیمیایی و بیولوژیک دراختیار دارد و افزود که در صورت مداخلۀ کشورهای خارجی، به آنها متوسل خواهد شد.

طی هفتۀ اخیر، فشار بین المللی بر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه افزایش یافته. با حملۀ مخالفان اسد به دو شهر عمدۀ سوریه و بمب گذاری که به کشته شدن چهار تن ازکسانی منجر شد که در حلقۀ قدرت به آقای اسد نزدیکند، این فشار در داخل سوریه نیز بیشتر شده است.

سخنگوی وزارت امورخارجۀ سوریه روز دوشنبه گفت که ارتش کشورش برای حمله به شورشیان به سلاحهای شیمیایی متوسل نخواهد شد اما از آنها برای مقابله با نیروهای خارجی استفاده خواهد کرد.

دمشق کنوانسیون بین المللی سال 1992 را مبنی بر منع استفاده، تولید یا ذخیرۀ سلاحهای شیمیایی امضا نکرده، اما مقامهای سوریه تاکنون منکر آن می شدند که سلاح شیمیایی دارند.

اسرائیل و چند کشور غربی نسبت به امکان آن ابراز نگرانی کرده اند که سلاحهای شیمیایی به دست گروههای ستیزه جو بیافتد.

وزرای امور خارجۀ شماری از کشورهای عربی روز یکشنبه به بشار اسد پیشنهاد کردند که اگر از قدرت کناره بگیرد، خروج امن از کشورش را برای وی فراهم آورند. وزرای خارجۀ کشورهای عضو اتحادیۀ عرب طی نشستی در دوحۀ قطر ارتش آزاد سوریه- وابسته به اپوزیسیون- و نیروهای مخالف اسد را به تشکیل دولت انتقالی ترغیب کردند.

سخنگوی وزارت خارجۀ سوریه در واکنش به این پیشنهاد، گفت:«متأسفیم که اتحادیۀ عرب به جای کمک کردن به سوریه که یکی از اعضای بنیانگذار آن بوده، چنین پیشنهاد غیراخلاقی را مطرح کرده است.»

نیروهای بشار اسد از روز جمعه تاکنون محلۀ مرکزی شهر دمشق- موسوم به میدان- را تسخیرکردند.

برخی تحلیلگران امورخاورمیانه معتقدند که راهبرد رژیم اسد آن است که با اپوزیسیون مقابله کند و این بار با توسل بیشتر به نیروی نظامی این کار را انجام دهد.

نیروهای رژیم بشار اسد شماری از مواضع خود در خارج از شهرهای سوریه را ازدست داده اند.

در این حال، شورشیان می گویند نیروهایشان با تصرف سربازخانه ای در شهر مسلمیه در شانزده کیلومتری شمال حلب، تعدادی از افسران هوادار اسد را دستگیر کرده اند.

مصطفی محمد؛ یکی از سخنگویان نیروهای شورشی، می گوید که رژیم سوریه در تقلای برای حفظ خود است. وی افزود:«انشاالله تا پایان ماه رمضان، حلب در دستان ما خواهد بود.»
XS
SM
MD
LG