لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۵

بان کی مون: پیشرفت در مذاکرات صلح سوریه کند است


بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد پذیرفته است پیشرفت در ترتیب دادن مذاکرات بین المللی صلح برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه کند بوده است.

بان کی مون روز چهارشنبه گفت عناصر مذاکرات هنوز مشخص نشده است، از جمله این که آیا اوپوزیسیون سوریه حضور خواهند یافت یانه و چه کسی آنها را نمایندگی خواهد کرد.

پیشتر، رهبران اوپوزیسیون درخواست خود را برای کنار رفتن اسد از قدرت تکرار کردند، و گفتند آنها بدون تعیین یک جدول زمانی برای خروج او با مذاکرات موافقت نخواهند کرد.

دولت اسد بطور اصولی موافقت کرده است در کنفرانس شرکت کند. اما روز چهارشنبه ولید المعلم وزیرامورخارجه سوریه گفت اسد دست کم تا زمان برگزاری انتخابات در ۲۰۱۴ در مقام خود باقی خواهد ماند، و ممکن است برای یک دور دیگر کاندید شود.

آمریکا و روسیه اوائل ماه مه موافقت کردند مذاکرات را ، که برای نخستین بار از زمان آغاز مناقشه در ۲۶ ماه پیش، شورشیان و دولت را کنار هم خواهد نشاند، سازمان دهند.

اما تحلیلگران می گویند اگر طرفین تمایل زیادی نشان ندهند و در مواضع خود باقی بمانند، امکان دارد برگزاری کنفرانس در اوائل ژوئن ممکن نشود.

باب بوکر، کارشناس خاورمیانه و استاد دانشگاه ملی استرالیا به صدای آمریکا می گوید احتمال نمی رود هیچ طرف تا زمانی که معتقد باشد می تواند در جنگ برنده شود، با یک راه حل سیاسی موافقت کند.
XS
SM
MD
LG