لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۴

هشدار عراق و لبنان نسبت به گسترش جنگ سوریه


عراق هشدار داده است جنگ داخلی سوریه خاورمیانه را به از هم گسیختگی تهدید می کند. رییس جمهوری لبنان از حزب الله خواسته است رزمندگانش را از سوریه فراخواند، و یونسکو شش محل میراث جهانی در سوریه را در فهرست ماندگارهای تاریخی که در معرض خطر قرار دارند گنجانده است.

به گزارش رویترز، هشیار زیباری وزیر امورخارجه عراق روز پنجشنبه در مصاحبه ای گفت «عراق در دشوارترین وضع قرار گرفته است ومناقشه سوریه بر اساس تمام معیارها به یک مناقشه منطقه ای تبدیل شده است.»

زیباری گفت عراق بیشترین تلاش خود را برای حفظ بی طرفی بکار می برد، اما فشارها عظیم است، و این که بغداد تا چه مدت می تواند در چنین وضعیتی باقی بماند، موضوعی است که به تحولات آینده در سوریه بستگی خواهد داشت.

رویترز می گوید در عراق موج حملات فرقه ای در مناطق شیعه و سنی، که با جنگ در سوریه وخیم تر شده، ساختار شکننده قومی و مذهبی آنرا زیر فشار گذاشته است.

پس از دو سال جنگی که بیش از ۹۳ هزار کشته بر جا گذاشته، آشوب سوریه کشورهای همسایه را به معرکه مناقشه غیرمستقیم بین ایران شیعه، که از بشار اسد حمایت می کند، و کشورهای عرب سنی خلیج فارس، که حامی شورشیان هستند، می کشد.

در این میان، میشل سلیمان رییس جمهوری لبنان از حزب الله درخواست کرد چریک های خود را از سوریه خارج کند و گفت ادامه درگیری آن در مناقشه به بی ثباتی در لبنان دامن خواهد زد.

سلیمان در مصاحبه ای با روزنامه السفیر، که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت اگر حزب الله در نبرد حلب شرکت کند و شمار بیشتری از رزمندگان آن کشته شوند، تنش بیشتر خواهد شد.

در پاریس، آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد – یونسکو- روز پنجشنبه گفت کمیته میراث جهانی آن تصمیم گرفته است شش مکان تاریخی در سوریه را در فهرست میراث های جهانی در معرض خطر بگنجاند تا توجه جهانی را به خطراتی که آنها به دلیل مناقشه در کشور روبرو هستند جلب کند.

شهر کهنه دمشق، قلعه سلحشوران، قلعه صلاح الدین و روستاهای باستانی در شمال سوریه از جمله چنین مکان هایی هستند.
XS
SM
MD
LG