لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

دانشگاهی در سوئیس از لغو مدرک دکترای افتخاری بنیتو موسولینی، رهبر فاشیست ایتالیا خودداری کرد


بنیتو موسولینی
بنیتو موسولینی

دانشگاه لوزان در سوئیس از لغو مدرک دکترای افتخاری که به بنیتو موسولینی، رهبر فاشسیت ایتالیا اهدا شده بود، خودداری کرد.

این تصمیم در شرایطی اتخاذ می‌شود که کمیسیون دانشگاهی که مسئولیت رسیدگی به این پرونده جنجالی را بر عهده داشت، اهدای این مدرک را «اشتباه جدی» توصیف کرد.

این دکترای افتخاری در سال ۱۹۳۷ به دلیل «تصور و تحقق بخشیدن به یک سازمان اجتماعی ... که اثر عمیقی بر تاریخ خواهد گذاشت» به دیکتاتور پیشین ایتالیا اهدا شد.

در سال‌های اخیر چندین بار از دانشگاه لوزان خواسته شده است تا این مدرک افتخاری را از بنیتو موسولینی، متحد اصلی آدولف هیتلر در جنگ دوم جهانی، پس بگیرد.

کارشناسان مسئول بررسی پرونده به این نتیجه رسیدند که تصمیم برای اعطای دکترا به موسولینی «یک اشتباه جدی از سوی مقامات دانشگاهی و سیاسی» در آن زمان بوده است.

بنیتو موسولینی
بنیتو موسولینی

آنها در گزارش خود که جمعه منتشر شد، می‌گویند «این عنوان، مشروعیت‌بخشی به یک رژیم جنایت‌کار و ایدئولوژی آن است.»

با این حال این هیأت پس گرفتن مدرک دکترا را توصیه نکرد و گفت که «چنین اقدامی این تصور نادرست را ایجاد می‌کند که تصمیم اولیه برای اعطای دکترا را می‌توان امروز اصلاح کرد.»

دانشگاه لوزان می‌گوید که لغو مدرک دکترا ممکن است باعث شود که منتقدان فکر کنند که این نهاد آموزشی درصدد پاک کردن گذشته است.

به گفته مدیریت دانشگاه « آنها جای رد یا پاک کردن این قسمت، که بخشی از تاریخ است، می‌خواهند که به‌عنوان یک هشدار دائمی باقی بماند.

بنیتو موسولینی که از سال ۱۹۰۲ تا ۱۹۰۴ در سوئیس زندگی می‌کرد، پس از سقوط حکومت فاشیستی ایتالیا، در سال ۱۹۴۵ توسط پارتیزان‌ها اعدام شد.

XS
SM
MD
LG