لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۲

دیدار اوباما از سوئد پیش از کنفرانس سن پیترزبورگگردهمآیی سران کشورهای ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا (G20) روز پنجشنبه در سن پترزبورگ روسیه آغاز به کار می کند. اگرچه بررسی مهمترین مسائل اقتصادی جهان در صدر دستور کار این کنفرانس قرار دارد، اما تحولات اخیر در جنگ داخلی سوریه و افزایش احتمال ضربه نظامی آمریکا به آن کشور، مسائل اقتصادی را تحت الشعاع قرار داده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پیش از شرکت در کنفرانس گروه ۲۰، از سوئد دیدار می کند.
انتظار می رود سوریه یکی از مهمترین موضوع برای گفتگوهای جنبی در این اجتماع باشد. آقای اوباما خواهان کسب حمایت بین المللی برای حمله نظامی به دمشق - به دلیل استفاده رژیم اسد از سلاح شیمیایی - است.

آقای اوباما موافقت تعدادی از کلیدی ترین قانونگذاران آمریکایی را برای وارد آوردن ضربه نظامی تنبیهی به سوریه کسب کرده است.

به احتمال زیاد بحران سوریه یکی از موضوعات گفتگوهای رئیس جمهوری آمریکا با فردریک رین فیلت نخست وزیر سوئد است.

انتظار می رود رئیس جمهوری آمریکا از کنفرانس گروه ۲۰ نیز برای افزایش حمایت بین المللی از اقدام نظامی قریب الوقوع ایالات متحده علیه سوریه استفاده کند.
فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه قول حمایت داده است. آقای اولاند روز سه شنبه اظهار امیدواری کرد در کنفرانس سران کشورهای گروه ۲۰ در سن پیترزبورگ اجماع وسیع تری در حمایت از ضربه نظامی به سوریه به دست آید.

آقای اولاند بعد از دیدار با یواخیم کاوگ رئیس جمهوری آلمان گفت: وقتی کشتار (بر اثر سلاح) شیمیایی انجام گرفت، وقتی جهان درباره آن آگاه است، وقتی شواهد ارائه شده اند، وقتی مرتکبین آن شناخته شده اند، باید واکنشی صورت گیرد. جامعه بین المللی انتظار واکنش دارد.

آقای کواگ رئیس جمهوری آلمان نیز گفت: آنگلا مرکل در نظر دارد در اجتماعات آینده، برای مثال کنفرانس گروه ۲۰، احتمال توافق بین المللی برای واکنش نسبت به سوریه را مطرح کند.

در همین حال، روسیه که مهمترین متحد سوریه است، به عنوان میزبان گردهمآیی سران گروه ۲۰ تلاش خواهد کرد، از اجماع بین المللی در مورد ضربه نظامی آمریکا به اهداف نظامی امنیتی سوریه جلوگیری کند.
XS
SM
MD
LG