لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

چرا دیوان عالی آمریکا دعوای مصادره عتیقه‌های ایران را بررسی می‌کند


خلاصه گزارشی از پیت ویلیامز در وبسایت شبکه خبری «ان بی سی»

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا پذیرفته است دعوای حقوقی طولانی بین ایران و قربانیان تروریسم را بر سر اشیاء عتیقه ایران که در موزه شیکاگو نگهداری می شود، بررسی کند.

۹ شهروند آمریکایی از ایران برای بمبگذاری انتحاری سال ۱۹۹۷ در اسرائیل شکایت حقوقی کرده اند. جنبش مقاومت اسلامی موسوم به حماس مسولیت آن حمله را که به کشته شدن پنج اسراییلی و مجروح شدن دیگران از جمله چند آمریکایی گردشگر انجامید، بر عهده گرفت.

اگر چه کشورهای خارجی به طور کلی از شکایت های حقوقی در آمریکا مصون هستند، اما در قانون اقدامات تروریستی استثناء اعلام شده است.

یک دادگاه فدرال در آمریکا سرانجام دستور داد ایران به آمریکایی های آسیب دیده ۷۱ میلیون و پانصد هزار دلار غرامت بپردازد. اما از آن جایی که ایران سرمایه های محدودی در آمریکا دارد وکلای آسیب دیدگان دست بر روی اشیاء عتیقه ایران در موزه شیکاگو گذاشتند.

دادگاه استیناف در سال ۲۰۱۶ رای داد از آن جایی که ایران از این اشیاء عتیقه نفع تجاری نمی برد، امکان استفاده از آن ها در پرداخت غرامت وجود ندارد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG