لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

برای نخستین‌بار دو زن در بین مربیان تیم قهرمان سوپربول بودند؛‌ مارال جوادی‌فر ایرانی‌تبار است


مارال جوادی‌فر
مارال جوادی‌فر

پنجاه و پنجمین فینال لیگ ملی فوتبال آمریکا با پیروزی تمپا بی باکانیرز به پایان رسید و این تیم قهرمان «سوپربول» شد. به گزارش آسوشیتدپرس، پس از پایان مسابقه، بازیکنان، مربیان، کادرفنی، و تمامی اعضای تیم، جشن گرفتند و در این موفقیت بزرگ سهیم بودند.

قهرمانی تمپا بِی باکانیرز از جنبه‌های مختلفی تاریخ‌ساز بود، از جمله موفقیت مارال جوادی‌فر و لوری لوکاست که به نخستین مربیان زنی تبدیل شدند که همراه با یکی از تیم‌های لیگ ملی فوتبال آمریکا، عنوان قهرمانی سوپربول را تصاحب می‌کنند.

مارال جوادی‌فر ۳۰ ساله، ایرانی‌تبار است و به عنوان دستیار مربی بدنسازی و آمادگی جسمانی با تمپا بی باکانیرز همکاری می‌کند.

لوری لوکاست ۵۶ ساله نیز یکی از دستیاران مربی خط دفاعی این تیم است.

بیلی جین کینگ، ستاره پیشین تنیس، و از اسطوره‌های ورزش زنان که از پیشگامان مبارزه با نابرابری‌های جنسیتی در آمریکا محسوب می‌شود، با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی، ضمن اشاره به موفقیت این مربیان زن، نوشت که «شبی تاریخی‌ رقم خورد».

مارال جوادی‌فر و لوری لوکاست، دو سال پیش به تمپا بی باکانیرز پیوستند و از اعضای کادر فنی بروس آرینز، مربی کهنه‌کار این تیم‌ هستند.

آنها مانند تام بردی، سایر بازیکنان، و مربیان، بزودی انگشتر قهرمانی خود را دریافت می‌کنند.

در رقابت‌های لیگ‌های ورزشی حرفه‌ای آمریکا، به اعضای تیم قهرمان، یک انگشتر طلایی اهدا می‌شود که ارزش معنوی و نمادین ویژه‌ای دارد.

مارال جوادی‌فر
مارال جوادی‌فر

بروس آرینز، سرمربی تمپا بی باکانیرز در جریان کنفرانس خبری هفته گذشته خود، با اشاره به حضور این زنان در کادر فنی تیم، آگاهی، توانایی، و‌ شایستگی آنها را ستود و گفت که زمان آن فرا رسیده است تا زنان بیشتری در این عرصه فعال باشند.

سال گذشته، کیتی ساورز، از اعضای کادر فنی سانفرانسیسکو فورتی ناینرز، نخستین مربی زنی شد که به سوپربول رسید، ولی با شکست این‌ تیم در فینال، قهرمان نشد.

در این فصل برخی از تیم‌های لیگ ملی فوتبال آمریکا، از مربیان زن در کادر فنی خود استفاده کردند، ولی تمپا بی باکانیرز تنها تیمی بود که دو مربی زن داشت.

مارال جوادی‌فر در کنفرانس خبری هفته گذشته خود، ضمن ابراز خشنودی از حضور در سوپربول، گفت که امیدوار است تا شاهد روزی باشد که حضور مربیان زن در این مسابقه، خبر مهمی نباشد.

مارال جوادی‌فر
مارال جوادی‌فر

در همین حال سارا توماس، نخستین زنی بود که به عنوان یکی از داوران، در سوپربول حضور داشت و پنجاه و پنجمین مسابقه فینال لیگ ملی فوتبال آمریکا را سوت زد. دکتر جیل بایدن، بانوی نخست آمریکا در شبکه‌های اجتماعی، با اشاره به این موضوع نوشت که «امروز شما را تشویق می‌کنم، سارا توماس».

سارا توماس یکی از داوران سوپربول بود.
سارا توماس یکی از داوران سوپربول بود.
XS
SM
MD
LG