لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۸

دادگاه داماد بن لادن در نیویورک برگزار می شود


ابوغیث، سخنگوی القاعده پس از ۱۱ سپتامبر و داماد بن لادن
ابوغیث، سخنگوی القاعده پس از ۱۱ سپتامبر و داماد بن لادن

سخنگوی القاعده و داماد بن لادن می گوید به مدت ۱۱ سال در ایران زندانی بوده و تحت بازجویی های طولانی قرار داشته است.

یک قاضی در نیویورک گفت شواهد فراوانی وجود دارد که از توطئه داماد بن لادن و سخنگوی القاعده برای کشتن آمریکاییان حکایت می کند.

قاضی لوییس کاپلان روز جمعه درخواست وکیل مدافع سلیمان ابوغیث را برای مختومه دانستن پرونده او رد کرد. او میزان شواهد برای محکوم کردن ابوغیث را«بسیار بیش از حد کفایت» اعلام کرد. با این حال تاکید کرد تصمیم گیری در این مورد بر عهده هیئت منصفه است.

ابوغیث با اتهام توطئه برای کشتن امریکاییان و کمک به القاعده محاکمه می شود.
قرار است دادگاه ابوغیث روز دوشنبه آغاز شود. ابوغیث بلند مرتبه ترین عضو القاعده است که از زمان رویدادهای ۱۱ سپتامبر در آمریکا محاکمه می شود.

روز دوشنبه همچنین احتمال می رود که وکیلان مدافع در مورد طرح اطلاعاتی که از خالد شیخ محمد، مغز متفکر حملات ۱۱ سپتامبر، به دست آورده اند بار دیگر تلاش کنند. خالد شیخ محمد که به اتهام خود اعتراف کرده ، به سوال های آنان به صورت نوشته پاسخ داده است. اما وکیلان برای افشای این اطلاعات نیاز به اجازه قاضی کاپلان دارند.

برگزاری دادگاه ابوغیث در منهتن با انتقادهایی، بیشتر از جانب جمهوری خواهان، روبرو شد که می گفتند رهبران القاعده به منزله دشمنان نظامی آمریکاشمرده می شوند و نباید از حمایت های دادگاه های مدنی برخوردار باشند. با این حال گروه های حقوق بشری از باراک اوباما به خاطر محاکمه او در دادگاه غیرنظامی تمجید کردند.

ابوغیث که تبعه کویت است سال گذشته به هنگام سفر به کویت در اردن دستگیر و به آمریکا فرستاده شد. او در بیانیه ۲۲ صفحه ای که سال گذشته نوشت، گفته است در سال ۲۰۰۲ از افغانستان به ایران رفته و در آنجا توسط عوامل سپاه پاسداران بازداشت و زندانی شده و تحت بازجویی های طولانی قرار گرفته است. او گفته است که مقام های ایرانی به او گفته بودند که آمریکا از حضور او در ایران آگاه است و تا آن زمان ایران عده ای از زندانیان را به آمریکا تحویل داده است.

او گفته است که در ژانویه سال ۲۰۱۳ از بازداشت ایرانیان بیرون آمده و به ترکیه رفته و در آنجا نیز دستگیر و زندانی و بازجویی شده و سرانجام در ۲۸ فوریه ۲۰۱۳ آزاد شده است. سپس به قصد دیدار خانواده خود عازم کویت بوده که هواپیمایش در فرودگاه امان به زمین می نشیند و در آنجا او را دست بسته به مقام های آمریکایی تحویل می دهند.

ابوغیث ادعا کرده است که در حین پرواز ۱۴ ساعته به آمریکا در هواپیما با بدرفتاری و آزار ماموران آمریکایی روبرو بوده که مصداق شکنجه است.

ابوغیث که ۴۷ ساله است، شوهر فاطمه یکی از ده ها فرزند اسامه بن لادن از زنان متعدد اوست، پیش از آن که در سال ۲۰۰۰ به افغانستان برود، امام مسجدی در کویت و دبیر درس های اسلامی در دبیرستان بود. او پس از حمله به برج های دوگانه نیویورک در ۱۱ سپتامبر سخنگوی القاعده شد و در ویدیوهای تبلیغاتی که از او منتشر شده اخطار می کند که پس از حمله به برج ها مردم آمریکا باید منتظر حمله های بعدی باشند.

ابوغیت خود را از اتهام توطئه برای کشتن آمریکاییان مبرا اعلام کرده است. در صورت اثبات اتهام ، زندان ابد در انتظار او خواهد بود.
XS
SM
MD
LG