لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۸

داماد بن لادن به اتهامات تروریستی محاکمه می شود


طرحی از سلیمان بوغیث، داماد اسامه بن لادن و سخنگوی القاعده در زمان حملات یازدهم سپتامبر که هشتم مارس ۲۰۱۳ در دادگاه حاضر شد.
طرحی از سلیمان بوغیث، داماد اسامه بن لادن و سخنگوی القاعده در زمان حملات یازدهم سپتامبر که هشتم مارس ۲۰۱۳ در دادگاه حاضر شد.

سلیمان بوغیث، یکی از دامادهای اسامه بن لادن و سخنگوی پیشین القاعده، هفته آینده در دادگاهی در نیویورک حاضر خواهد شد تا به اتهاماتی که در رابطه با فعالیت های تروریستی متوجه اوست پاسخ گوید.

دادستانان بلافاصله بعد از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به برج های دوقلوی تجارت جهانی در منطقه منهتن نیویورک، سلیمان بوغیث را به توطئه برای کشتن آمریکایی ها متهم کردند. دادگاهی که تا چند روز دیگر برای محاکمه او تشکیل می شود چند خیابان آنطرفتر از محل انفجارهاست.

ادعای دولت آمریکا علیه بوغیث بر این مبناست که او به فاصله کوتاهی بعد از حملات یازدهم سپتامبر، در افغانستان در کنار اسامه بن لادن بوده و بیانیه های اینترنتی حاوی تهدید به حملات بیشتری علیه مردم آمریکا را ضبط کرده است.

وکلای آقای بوغیث در پرونده هایی که تسلیم دادگاه کرده اند نوشته اند دولت شواهدی از عضویت او در گروه القاعده، آگاهی داشتن از توطئه علیه ایالات متحده یا دست داشتن در حملات ارائه نکرده است.

سلیمان بوغیث تبعه کویت یکی از مهمترین افرادی است که در یک دادگاه فدرال به اتهام تروریستی محاکمه می شود. وی همچنین متهم است که اسلحه و منابع مالی برای کمک به تروریست ها فراهم می کرده و در طرح توطئه و حمایت از تروریست ها دست داشته است.

همچون دیگر موارد محاکمه تروریست ها، هیأتی از قضاتی که نام آنها علنی نمی شود، استماع دفاعیات را برعهده خواهد داشت. قرار است هیأت قضات روز دوشنبه انتخاب شود.

محاکمه هفته آینده تازه ترین مورد در بحث بر سر این مسأله است که آیا شبه نظامیان افراطی را باید به عنوان مجرمان جنگی در برابر کمیسیون های نظامی محاکمه کنند یا به عنوان مجرمان جنایی در دادگاه غیرنظامی.

طرفداران نظریه اخیر به آمار وزارت دادگستری اشاره می کنند که نشان می دهد دولت از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نزدیک به ۵۰۰ مورد مرتبط با ترور را در دادگاه های فدرال بررسی کرده است. در مقابل، تنها هشت نفر در کمیسیون های نظامی محکوم شده اند، که شش نفرشان اتهام خود را پذیرفتند.

در جریان محاکمه سلیمان ابوغیث ممکن است بعضی از اعضای القاعده – از جمله خالد شیخ محمد، که گفته می شود طراح اصلی حملات یازدهم سپتامبر بوده – به عنوان شاهد در دادگاه حاضر شوند. وکلای مدافع ابوغیث ادعا می کنند که خالد شیخ محمد می تواند شهادت بدهد که موکل آنها در هیچ توطئه ای برای حمله به مردم آمریکا دست نداشته است.

روز نوزدهم فوریه، لویس کپلان، قاضی منطقه محاکمه را یک هفته به تعویق انداخت تا وکلای مدافع بتوانند پرسش های خود را به صورت کتبی به دست خالد شیخ محمد برسانند. وی سال هاست در بازداشتگاه خلیج گوآنتانامو در کوبا در انتظار محاکمه در دادگاه نظامی به سر می برد.

گروه وکلای مدافع همچنین در تلاش است تا شهادت سلیم حمدان را – که پیشتر راننده اسامه بن لادن بود – ارائه کند. سلیم حمدان، که اینک در یمن به سر می برد، هنگامی که دادگاه تجدیدنظر برایش برگزار شد، محکوم شد، اما سال ۲۰۱۲، هنگامی که دیوان استیناف فدرال پذیرفت که در زمان محاکمه او، کمک به تروریست ها جنایت جنگی محسوب نمی شده، پرونده او بسته شد. بعدها در دادگاهی جنجالی، دیوان عالی ایالات متحده حکم کرد که کمیسیون های نظامی خلاف قانون اساسی است.

به گفته وکلای آقای ابوغیث، آقای حمدان هم مثل خالد شیخ محمد می تواند شهادت دهد که ابوغیث در توطئه علیه مردم آمریکا دست نداشته است.

در همین حال، قضات دادگاه از طریق ویدیو شهادت یک عضو پیشین القاعده در لندن را نشان خواهند داد که گفته است ابوغیث از قبل، از تلاش نافرجام گروه برای منفجر کردن خطوط هوایی با استفاده از مواد منفجره کارگذاری شده در کفش مهاجمان خبر داشت.

نام این شاهد در برگه های دادگاه نوشته نشده، اما براساس توضیحات دولت، به نظر می رسد منظور ساجد محمد بدعت تبعه بریتانیا باشد، او دومین فردی بود که با جاسازی کردن بمب در کفشش قصد داشت همراه با ریچارد رید هواپیمایی را منفجر کند. او پس از اعتراف به گناهکار بودنش، با دولت بریتانیا همکاری می کند؛ و تا کنون در دو مورد در دادگاه علیه تروریست ها شهادت داده است.

لویس کپلان در سال ۲۰۱۰ بر محاکمه احمد گیلانی – اولین زندانی بازداشتگاه گوانتانامو که در دادگاه غیرنظامی محاکمه شد – نظارت داشت. آقای کپلان پاییز سال آینده در محاکمه نزیه عبدالحمید الرقیعی (که با نام مستعار ابوانس اللیبی شناخته می شود) و دو متهم دیگر بمبگذاری در سفارت آمریکا در کشورهای تانزانیا و کنیا هم حضور خواهد داشت. ابو انس اللیبی در ماه اکتبر دستگیر شد. ابوغیث سال گذشته در خارج از آمریکا دستگیر شد.
XS
SM
MD
LG