لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۷

سودان پس از لغو تحریم‌های آمریکا آماده گام بعدی است


کارگران در بازار خارطوم
کارگران در بازار خارطوم

سال گذشته ایالات متحده تحریم های اقتصادی دراز مدت خود را علیه سودان لغو کرد. این تحریم ها شامل متوقف کردن بازرگانی، توقیف برخی از دارایی ها، محدود کردن فعالیت بانک های سودانی و اعمال محدودیت برای بانک های خارجی برای تجارت با سودان بود.

اما لغو تحریم ها به نظر متخصصان، به جای آن که موجب رونق اقتصاد شود، به رشته ای از گام هایی اضافه شد که سودان باید بردارد تا روابطش را با خارج عادی کند و شاید چشم انداز اقتصادی سودان را بهبود بخشد.

دهه ها بود که روابط سودان و آمریکا بیشتر با تنش همراه بود تا همکاری. از جمله نقاط افت این روابط، ترور سفیر آمریکا در سودان در خارطوم در سال ۱۹۷۳ بود، پناه دادن به اسامه بن لادن در سال های دهه نود، و همچنین حمایت دولت سودان از خشونت های علیه غیرنظامیان در دارفور که آمریکا آن را نسل کشی خواند.

نخستین تحریم لغو شده آمریکا علیه سودان، به اتهام حمایت خارطوم از تروریسم و کارنامه بد سودان در زمینه حقوق بشر در سال ۱۹۹۷ و در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون اعمال شد.

خانم ماریکارلین ییتز که در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ کاردار سفارت آمریکا در سودان بود می گوید: «روابط آمریکا و سودان، هیچوقت آرام و بی تنش نبوده است. »

او می افزاید: «اما از حدود یک سال اخیر اوضاع پس از دهه ها عوض شده و اکنون در مرحله تازه ای است و فکر می کنم اکنون فرصتی برای تجدید روابط با خارطوم به وجود آمده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG