لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

تعداد کشته‌ها در سودان به حدود ۱۰۰ نفر رسید؛ ابراز «نگرانی عمیق» گروه هفت درباره بحران سودان


عکس هوایی از فراز فرودگاه پایتخت سودان.
عکس هوایی از فراز فرودگاه پایتخت سودان.

رویترز می‌گوید تا بامداد دوشنبه ۲۸ فروردین، تعداد کشته‌ها در درگیری بین ارتش و شبه‌نظامیان مخالف، دست‌کم ۹۷ نفر کشته و بیش از ۳۶۵ نفر زخمی‌شده‌اند.

یک روز بعد از شدت درگیری‌ها، به نظر می‌رسد نیروهای ارتش با بازپس‌گیری برخی اماکن اشغال شده توسط شبه‌نظامیان، حالا دست بالا را دارند.

درگیری‌های نظامی بین ارتش و شبه‌نظامیان مشهور به «نیروهای پشتیبانی سریع» روی داده است. قرار بود «نیروهای پشتیبانی سریع» که از شبه‌نظامیان سابق دارفور تشکیل شده‌اند، در ارتش سودان ادغام شوند اما این روند به درگیری خونین منجر شده است.

نیروهای ارتش به ژنرال عبدالفتاح البرهان رهبر سودان وفادار هستند و محمد حمدان دگالو معاون رهبر سودان نیز رهبری شبه‌نظامیان «نیروهای پشتیبانی سریع» را برعهده دارد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در کنار همتای بریتانیایی در حاشیه نشست گروه هفت درباره سودان ابراز نگرانی کرد.
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در کنار همتای بریتانیایی در حاشیه نشست گروه هفت درباره سودان ابراز نگرانی کرد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا که به همراه همتایان خود برای شرکت در نشست وزرای خارجه گروه هفت در ژاپن حضور دارد، صبح دوشنبه گفت یک «نگرانی عمیق» بین شرکای آمریکا درباره جنگ در سودان وجود دارد و همه خواستار توقف فوری درگیری‌ها و آغاز مذاکرات هستند.

وزیر خارجه آمریکا گفت رایزنی‌هایی با کشورهای عربی و آفریقایی همسایه سودان که با دو طرف درگیری ارتباط دارند، آغاز شده است.

بعد از آغاز درگیری‌ها در سودان، چند شرکت هواپیمایی از جمله قطر اعلام کردند پرواز به سودان را متوقف کرده اند. پیشتر، یک هواپیمای خطوط مسافربری عربستان سعودی در پایتخت سودان هدف حمله قرار گرفته بود.

جنگ میان ارتش سودان و گروه شبه‌نظامی نیروی واکنش سریع وارد سومین روز شده است.

دو طرف درگیر برای انتقال مجروحان، یک آتش بس موقت اعلام کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG