لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

درگیری‌ها در سودان بین ارتش و شبه‌نظامیان: دست‌کم ۵۶ نفر کشته شدند


تصاویری از درگیری داخل شهری در پایتخت سودان. یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۲
تصاویری از درگیری داخل شهری در پایتخت سودان. یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۲

در درگیری‌های خونین در کشور سودان تا بامداد یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۱، دست‌کم ۵۶ نفر کشته شدند و حدود ششصد نفر زخمی شدند.

درگیری‌های نظامی بین ارتش و شبه‌نظامیان مشهور به «نیروهای پشتیبانی سریع» روی داده است. قرار بود «نیروهای پشتیبانی سریع» که از شبه‌نظامیان سابق دارفور تشکیل شده‌اند، در ارتش سودان ادغام شوند اما این روند به درگیری خونین منجر شده است.

نیروهای ارتش به ژنرال عبدالفتاح البرهان رهبر سودان وفادار هستند و محمد حمدان دگالو معاون رهبر سودان نیز رهبری شبه‌نظامیان «نیروهای پشتیبانی سریع» را برعهده دارد.

محمد حمدان دگالو رهبر گروه شبه نظامی «نیروهای پشتیبانی سریع» را بر عهده دارد.
محمد حمدان دگالو رهبر گروه شبه نظامی «نیروهای پشتیبانی سریع» را بر عهده دارد.

ائتلاف گروه‌های غیرنظامی سودان که آذر ماه گذشته، پیش‌نویس توافق گذار دموکراتیک این کشور را امضا کرده بودند، در بیانیه‌ای درباره درگیری‌های جدید هشدار دادند درگیری ارتش سودان و «نیروهای پشتیبانی سریع» هیچ برنده‌ای نخواهد داشت و تنها به ویرانی سودان منجر می‌شود.

محمد حمدان دگالو رهبر گروه شبه نظامی نیروهای پشتیبانی سریع روز یکشنبه اعلام کرد این گروه کنترل ۹۰ درصد از مکان‌های استراتژیک از جمله کاخ ریاست جمهوری، اقامتگاه فرمانده ارتش، ایستگاه تلویزیون دولتی و فرودگاه های خارطوم، شهر شمالی مرو، الفاشر و ایالت دارفور غربی را در اختیار دارد. او رهبر این کشور را دروغگو و جنایتکار خطاب کرده و به فرماندهان ارتش هشدار داده است.

در مقابل ارتش اعلام کرد تا انحلال «نیروهای پشتیبانی سریع» با آنها مذاکره نمی‌کند واز شبه‌نظامیان خواسته تسلیم شوند.

واکنش‌های بین المللی

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، درگیری‌های ارتش سودان و «نیروهای پشتیبانی سریع»، امنیت غیرنظامیان در سودان را تهدید می‌کند و موجب تضعیف تلاش‌ها برای احیای فرایند دموکراتیک در این کشور خواهد شد.

آقای بلینکن خواستار برگشت همه طرف‌ها به میز مذاکرات است.
پیشتر رویترز هم گزارش داد وزرای خارجه آمریکا، عربستان سعودی و چین درباره سودان تلفنی گفتگو کردند.

چین نیز با ابراز نگرانی از درگیری‌ها خواستار پرهیز از تنش بیشتر شد.

از سوی دیگر، دبیرکل سازمان ملل متحد با فرماندهان ارتش سودان، فرماندهان‌ شبه‌نظامیان «نیروهای پشتیبانی سریع» و همچنین رییس‌جمهوری مصر و رییس کمیسیون اتحادیه آفریقا درباره تحولات سودان گفت‌وگو کرد.

ارتش سودان در سال ۲۰۱۸ عمرالبشیر را برکنار کرد اما از آن زمان تنش‌ها در این کشور ادامه داشته است. در سالهای اخیر با فروپاشی اقتصادی و خشونت‌های قبیله‌ای روبرو بوده و کارشناسان هشدار داده‌اند درگیری نظامی ممکن است این کشور را از روند برگزاری انتخابات و ثبات منحرف کند.

برخی منابع گزارش دادند شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه پشت درهای بسته به درگیریها در سودان خواهد پرداخت.

XS
SM
MD
LG