لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

اعتراضات سراسری؛ تجمع دانشجویی در چند دانشگاه: سلام به سربداران، نوید محسن و یاران


تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان، یک‌شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱
تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان، یک‌شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱

اعتراضات دانشجویی روز یک‌شنبه در چند دانشگاه کشور ادامه یافت و دانشجویان معترض دست‌کم در دانشگاه‌های علامه، خواجه‌نصیر و بهشتی در تهران، دانشگاه صنعتی اصفهان، و نوشیروانی بابل اعتراض کردند.

شماری از دانشجویان دانشگاه علامه روز یک‌شنبه ۲۰ آذر، در اعتراض به ممنوعیت ورود دانشجویان تعلیقی در دانشکده ادبیان این دانشگاه تجمع کردند.

دانشجویان معترض در اعتراض به اجرای حکم اعدام محسن شکاری شعار دادند: «محسن ما رو بردند، جنازه‌ش رو آوردند» و «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد.»

با شعار دادن دانشجویان، نیروهای امنیتی در مقابل دانشگاه حضور یافتند که دانشجویان معترض با شعار «بی‌شرف بی‌شرف» با آنها رو به رو شدند.

شورای صنفی دانشجویان کشور از «اعتصاب کامل» دانشجویان دانشگاه خواجه‌نصیر در روز یک‌شنبه برای اعتراض به بازداشت گسترده دانشجویان خبر داده است.

این شورا همچنین گزارش داده است که خانواده‌های دانشجویان بازداشت‌شده در هفت دانشگاه تهران در بیانیه‌ای با اعتراض به سرکوب دانشجویان تأکید کرده‌اند: «تا آزادی فرزندانمان دست از تلاش برنمی‌داریم.»

در این بیانیه آمده است: «قریب به چند ماه است که در پی برخوردهای قهرآمیز و امنیتی با دانشجویان، تعدادی به صورت مشروط تا دادگاهشان آزاد، بسیاری هنوز در بازداشت و برخی به تحمل احکام طولانی‌مدت حبس محکوم شده‌اند.»

امضاکنندگان این بیانیه با بیان این که «دانشگاه باید بستری برای رشد و تعالی فرزندان این سرزمین» باشد، تأکید شده است که دانشجویان بازداشت‌شده «بهترین سال‌های عمرشان را که می‌توانند صرف عمران و توسعه» ایران کنند، «در پشت میله‌های زندان از دست می‌دهند.»

همچنین بنا بر ویدئوهای شهروندی از دانشگاه نوشیروانی بابل، شماری از دانشجویان این دانشگاه در استان مازندران روز یک‌شنبه در تجمعی شعار دادند: «سلام به سربداران، نوید محسن و یاران»

هم‌زمان، دانشجویان معترض در دانشگاه بهشتی تهران پلاکاردی بزرگ در محوطه این مرکز آموزش عالی آویختند که روی آن شعارهای اعتراضی از جمله «زن زندگی آزادی» و «نه به اعدام» نوشته شده است.

آنها همچنین نام شماری از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری و عده‌ای از دانشجویان زندانی را بر روی این پلاکارد نوشته‌اند.

اعتراض دانشجویی، دانشگاه بهشتی، ۲۰ آذر ۱۴۰۱
اعتراض دانشجویی، دانشگاه بهشتی، ۲۰ آذر ۱۴۰۱

روز یک‌شنبه شمار قابل توجهی از دانشجویان نیز در پی کشته شدن حسین مرادی، دانشجوی دکترای شیمی تحلیلی دانشگاه صنعتی اصفهان بر اثر انفجار و آتش‌سوزی در آزمایشگاه تحقیقات معدنی دانشکده شیمی، در این دانشگاه تجمع کردند.

در اعتراضات سراسری ایران از ۲۶ شهریور تاکنون اعتراض‌های دانشجویی دست‌کم در ۱۴۳ دانشگاه جریان داشته و دست‌کم ۶۲۰ دانشجو بازداشت شده‌اند.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG